Sekretarz generalny Rady Europy spotka się w Polsce z Dudą, Szydło i ministrami. W Polsce też wiceszef KE

Polska
Sekretarz generalny Rady Europy spotka się w Polsce z Dudą, Szydło i ministrami. W Polsce też wiceszef KE
Flickr/Saeima/CC BY-SA 2.0

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland spotka się 4 kwietnia z najwyższymi władzami Polski, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło - poinformowała RE. 5 kwietnia w Polsce będzie wiceszef KE Frans Timmermans.

Jagland podczas swej wizyty ma omawiać m.in. sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji RE wynika, że w czasie dwudniowego pobytu będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a także wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim.

 

Jagland ma też spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W komunikacie RE podkreślono, że w czasie wizyty zostanie poruszona kwestia opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w TK, a także zmian prawnych dotyczących mediów publicznych.

 

Jak potwierdził oficjalnie w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein, we wtorek 5 kwietnia wizytę w Polsce złoży wiceszef KE Frans Timmermans. O tym, że będzie on wówczas w naszym kraju, informował wcześniej minister Waszczykowski. KE nie przekazuje na razie informacji na temat spotkań Timmermansa w Polsce.

 

6 kwietnia KE ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

 

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką premier Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół TK. W czwartek odbyło się spotkanie liderów partii politycznych, na którym rozmawiano o możliwości przełamania kryzysu. Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował po nim, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył natomiast, że na spotkaniu nie było przełomu i nie widzi obecnie szans na kompromis.

 

PAP

prz/wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze