W czerwcu Komisja Wenecka zajmie się polską ustawą o policji

Świat
W czerwcu Komisja Wenecka zajmie się polską ustawą o policji
PAP/Radek Pietruszka

Na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na 10 i 11 czerwca Komisja Wenecka zajmie się nowelizacją polskiej ustawy o policji - taką informację podaje rzecznik Rady Europy choć na razie program nie został oficjalnie ogłoszony. Delegacja Komisji pojedzie wcześniej do Polski.

Debata nad nowelizacją, m.in. zmieniającą zasady inwigilacji, jest w planie prac Komisji. Na razie program tych obrad nie został oficjalnie ogłoszony, ale już wiadomo, że sprawa ta będzie tematem posiedzenia - informuje Rada Europy, której organem doradczym Komisja Wenecka.

 

- Będzie następna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce, ale jej data nie jest jeszcze znana- powiedział  rzecznik RE Panos Kakaviatos.

 

Debata na temat tej nowelizacji i wydanie opinii KW odbędzie się na wniosek Rady Europy.

 

Komisja zajmie się analizowaniem polskiej ustawy 3 miesiące po zbadaniu kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w wydanej 11 marca opinii skrytykowała.

 

Nowelizacja ustawy o policji

 

Nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej weszły w Polsce w życie 7 lutego. Strona rządowa wielokrotnie wskazywała, że gdyby nowela nie weszła w życie 7 lutego, służby nie miałyby podstaw do wielu działań. 6 lutego wszedł bowiem w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. - zakwestionowane wtedy przepisy przestały obowiązywać.

 

Nowelę przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją 3 lutego.

 

Nowelizację zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich. Skrytykowały ją opozycja, a także GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, NRA, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych - chodzi o zakres każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną (np. adresy odwiedzanych stron, wpisy w wyszukiwarce, adresy email itp.).

 

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. Obszar jej działań obejmuje trzy dziedziny: instytucje demokratyczne i prawa podstawowe, wymiar sprawiedliwości w wymiarze zwykłym i konstytucyjnym oraz prawo wyborcze, referendalne i dotyczące partii politycznych. Stały sekretariat znajduje się w Strasburgu, jednak sesje plenarne odbywają się w Wenecji.

 

Komisja Wenecka opiniuje projekty ustaw oraz przyjęte ustawy i ocenia, czy odpowiadają one standardom państwa prawa. Organ zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Opinie Komisji nie są wiążące.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie