Bombę i flagę Państwa Islamskiego znaleziono w domu w brukselskiej dzielnicy. Zamachy w Brukseli minuta po minucie

Świat

W hali odlotów lotniska Zaventem w Brukseli oraz na stacjach metra Schuman i Maelbeek doszło we wtorek rano do wybuchów. Pojawiły się informacje o 34 ofiarach śmiertelnych i ok. 200 rannych. Według polskiego MSZ ucierpiało także 3 Polaków.

19:19

 

Wieczorem pod budynkiem Giełdy w centrum Brukseli zbierają się ludzie, by złożyć kwiaty i zapalić znicze, składając hołd ofiarom zamachów.

 

W reakcji na zamachy w Brukseli paryska wieża Eiffla będzie we wtorek wieczorem iluminowana w kolorach flagi Belgii: czerwonym, żółtym i czarnym - zapowiedziała mer Paryża Anne Hidalgo.

 

W Warszawie takie same barwy przyjmie Pałac Kultury - postanowił stołeczny ratusz.

 

 

 

19:14

 

Belgijska policja znalazła bombę, odczynniki chemiczne i flagę Państwa Islamskiego w jednym z domów w brukselskiej dzielnic Schaebeek - podała prokuratura.

 

Belgijskie media podają, że poza materiałami wybuchowymi znaleziona bomba zawierała m.in. gwoździe. O tym, że gwoździe i śruby znajdowały się w bombach zdetonowanych rano na brukselskim lotnisku, informowały wcześniej źródła medyczne po oględzinach rannych i zabitych na skutek eksplozji.

 

Prokuratora informuje, że w środę przeprowadzono w całym kraju szereg rewizji, które mają prowadzić do wykrycia sprawców wtorkowych zamachów.

 

18:56

 

Poszukiwany przez policję mężczyzna, którego nagrały kamery na lotnisku, był widziany jak uciekał z portu lotniczego - poinformował belgijski prokurator generalny. Dodał, że mężczyzna jest "aktywnie poszukiwany".

 

Tymczasem amerykańskie agencje uważają, że deklaracja przyznania się do zamachów przez IS jest autentyczna - podaje agencja Reutera, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA. Ich zdaniem ataki przeprowadziła grupa bojowników powiązana z domniemanym koordynatorem ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salahem Abdeslamem, który został pojmany w piątek w brukselskiej dzielnicy Molenbeek.

 

18:39

 

Kamera na lotnisku uchwyciła osoby, według belgijskiej policji, podejrzane o dokonanie samobójczych zamachów (ubrani na czarno). Na zdjęciu widać, że dwóch z nich ma rękawice na lewej dłoni, co - zdaniem komentatorów - miało służyć ukryciu detonatorów.

 

Mężczyzna ubrany na biało miał być z kolei zamieszany w ataki bombowe. Belgijska policja wydała za nim list gończy. Informacje na temat mężczyzn potwierdził belgijski prokurator generalny.

 

 

17:35


Państwo Islamskie wydało oświadczenie, w którym przyznało się do dokonania zamachów w Brukseli - informuje agencja Reutera.

 

Napisano w nim, że nadejdą "czarne dni" w zemście za "agresję" koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

 

 

17:11

 

Belgijskie służby znalazły na lotnisku w Brukseli trzecią bombę i ją zdetonowały - tę wcześniejszą informację potwierdziły lokalne władze.

 

Tymczasem brytyjskie władze odradzają podróżowanie do Brukesli - poinformował rzecznik premiera Camerona.

 

17:00


Szefowie państw i rządów UE we wspólnym oświadczeniu wydanym w związku z zamachami w Brukseli zapewnili, że będą zjednoczeni w walce przeciwko nienawiści, niosącemu przemoc ekstremizmowi oraz terroryzmowi. "Ten ostatni atak tylko wzmacnia naszą determinację, by bronić wartości europejskich i tolerancji przed atakami nietolerancji" - napisali

 

16:55

 

- Przekazałem zalecenie, aby wystawione zostały dodatkowe posterunki i patrole policji oraz straży granicznej na lotniskach, dworcach kolejowych, w centrach handlowych i tam, gdzie są duże skupiska ludzi  - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Minister zapewnił równocześnie, że obecnie w Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego. "Nie padła rekomendacja na temat podwyższenia stanu zagrożenia terrorystycznego, nie ma w Polsce takiego zagrożenia" - powiedział podczas briefingu związanego z wtorkowymi zamachami terrorystycznymi w Brukseli.

 

16:46

 

Niemiecki ekspert ds. terroryzmu Rolf Tophoven uważa, że zamachy terrorystyczne we wtorek w Brukseli mogły być reakcją na zatrzymanie cztery dni wcześniej Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r.

 

16:32

 

- Ofiarami ataków w Brukseli są wszyscy Europejczycy doświadczający braku poczucia bezpieczeństwa - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wyraził przekonanie, że w "obliczu zagrożenia terroryzmem jesteśmy w stanie wyzbyć się strachu i wspólnie przeciwstawić złu".

 

16:22

 

- Ataki terrorystyczne dotknęły Brukselę, ale na celowniku terrorystów jest cała Europa - oświadczył we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i zaapelował o jedność UE w obliczu zagrożenia.

 

16:19

 

Agencja Reutera w oparciu o agencję informacyjną Państwa Islamskiego poinformowała, że grupa jest odpowiedzialna za ataki.

 

"Bojownicy Państwa Islamskiego przeprowadzili w czwartek serię ataków z użyciem pasów z ładunkami wybuchowymi na lotnisko i stacje metra w centrum stolicy Belgii Brukseli" - poinformowała agencja AMAQ.

 

16:16

 

W reakcji na zamachy terrorystyczne, do których doszło we wtorek rano w Brukseli, belgijski rząd zarządził trzydniową żałobę narodową - ogłosił minister spraw wewnętrznych Jan Jambon.

 

Dziennik "La Libre Belgique" zaznaczył na swoich stronach internetowych, że żałoba narodowa jest ogłaszana w Belgii niezmiernie rzadko, w szczególnie dramatycznych sytuacjach. Ostatni raz wprowadzono ją na siedem dni w 2014 r. po śmierci królowej-wdowy Fabioli.

 

16:08

 

Rzeczniczka belgijskiego centrum kryzysowego potwierdziła smierć 30 osób - 20 w metrze i 10 na lotnisku. Nie są to jednak dane ostateczne. Wcześniej informowano o w sumie 34 ofiarach.

 

16:00

 

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Białorusi, Witold Waszczykowski i Uładzimir Makiej, potępili wtorkowe zamachy terrorystyczne w Brukseli. Prezydent Alaksandr Łukaszenka przekazał wyrazy współczucia bliskim zabitych i poszkodowanym.

 

15:56

 

Belgijskie portale opublikowały zdjęcia trzech domniemanych zamachowców. Fotografie upubliczniła belgijska policja.

 

15:50

 

 

15:42

 

Błaszczak poinformował również, że prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej są na ukończeniu.

 

15:41

 

- Zostało sformułowane zalecenie, które przekazałem komendantom, dotyczące wystawienia dodatkowych posterunków i patroli, szczególnie na lotniskach, dworcach, w miejscach, w których mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi. Również w galeriach handlowych - dodał minister Błaszczak.

 

15:40

 

- Tak jak informowała premier Beata Szydło, nie padła rekomendacja nt. podwyższenia stanu zagrożenia terrorystycznego. Nie ma w Polsce takiego zagrożenia - powiedział w trakcie briefingu prasowego szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

15:34

 

Dr Wojciech Szewko w Polsat News o zamachach w Brukseli:

 

 

15:28

 

Prezydent USA Barack Obama potępił wtorkowe zamachy w Brukseli i obiecał, że Stany Zjednoczone zrobią, co w ich mocy, by pomóc przyjaciołom w Belgii w schwytaniu sprawców i pociągnięciu ich do odpowiedzialności. - Musimy być solidarni w walce z terroryzmem, niezależnie od narodowości i wiary - powiedział Obama w Hawanie, gdzie obecnie przebywa.

 

15:27

 

- Zamachy, do których doszło we wtorek rano w Brukseli, przyniosły Europie cierpienie, jakiego Bliski Wschód doznaje na co dzień - powiedziała na konferencji prasowej w Ammanie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

 

15:21

 

Wszyscy trzej poszkodowani Polacy są hospitalizowani.

 

15:18

 

"Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani. Służby konsularne pozostają w kontakcie z rodzinami poszkodowanych" - głosi komunikat.

 

15:17

 

Resort spraw zagranicznych poinformował, że w zamachach ucierpiało trzech Polaków, a nie dwóch.

 

15:13

 

CNN: Stacja kolejowa Gare du Nord w Paryżu została ewakuowana po znalezieniu porzuconej walizki - poinformowała policja.

 

14:58

 

W podwójnym zamachu na międzynarodowym lotnisku w Brukseli zginęło we wtorek 14 osób, a 92 ludzi zostało rannych - przekazała belgijska straż pożarna. Potwierdza się liczba 34 ofiar we wszystkich zamachach, ale rośnie liczba rannych i zbliża się do dwustu.

 

14:56

 

Prezydent Duda dodał, że Polacy, którzy ucierpieli, to przebywający na delegacji funkcjonariusze Służby Celnej. Poinformował, że oni i ich rodziny są pod opieką służb konsularnych.

 

14:55

 

- Poprosiłem o to, aby służby naszego kraju dbające o bezpieczeństwo zachowały szczególną, wzmożoną czujność - dodał Duda.

 

14:54

 

- Przekazano mi, jak wygląda sytuacja. Nie ma w tej chwili żadnych sygnałów o tym, żebyśmy na terenie Polski mieli jakieś zagrożenie, nie ma też według tych informacji zasadności, żeby podwyższać stan zagrożenia w Polsce - powiedział prezydent po spotkaniu z szefami służb.

 

14:45

 

- Co najmniej 20 osób zginęło we wtorkowym zamachu na stacji metra w centrum Brukseli, a 106 ludzi zostało rannych - powiedział na konferencji prasowej burmistrz stolicy Belgii Yvan Mayeur i potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.

 

14:41

 

Papież Franciszek potępił wtorkowe zamachy terrorystyczne w Brukseli nazywając je "ślepą przemocą", która przynosi cierpienia. Telegram w jego imieniu wystosowano do arcybiskupa stolicy Belgii Jozefa De Kesela. "Papież wyraża swą najgłębszą solidarność z rannymi i ich rodzinami oraz z tymi wszystkimi, którzy niosą pomoc prosząc Boga o wsparcie i pocieszenie w chwili próby" - napisano.

 

14:39

 

Relacje świadków zamachów:

 

 

14:33
 

W warszawskim metrze został podniesiony stan bezpieczeństwa, została zwiększona liczba patroli - poinformował wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

 

14:28

 

Burmistrz Belgii potwierdził, że w metrze zginęło 20 osób.

 

14:22

 

Belgijska policja powiększyła po atakach w Brukseli strefę bezpieczeństwa i zamknęła dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE.

 

14:21

 

Po wtorkowych zamachach terrorystycznych w Brukseli zarządzono ewakuację elektrowni atomowej Tihange - poinformowała belgijska agencja prasowa Belga powołując się na lokalną policję.

 

14:19

 

Michał Stela podsumował, co do tej pory wiadomo o zamachach w stolicy Belgii.

 

 

14:13

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że "nie ma żadnej różnicy między terrorystycznymi organizacjami", nieważne czy to "Partia Pracujących Kurdystanu w Ankarze czy terroryści w Brukseli".

 

14:08

 

O godzinie czternastej prezydent Andrzej Duda rozpoczął w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkanie z koordynatorem służb specjalnych ministrem Mariuszem Kamińskim oraz szefami ABW, AW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

14:01

 

Belgijska policja znalazła niewykorzystany pas z materiałami wybuchowymi na lotnisku w Brukseli - poinformowała prywatna stacja VTM.

 

14:00

 

Resort sprawiedliwości USA i wysokiej rangi przedstawiciele władz wojskowych zostali poinformowani o atakach w Brukseli. FBI rozpoczęło współpracę z belgijskimi partnerami i innymi amerykańskimi agencjami - przekazały we wtorek władze USA.

 

13:46

 

MSZ poinformowało, ze w wyniku zamachów ucierpiało dwóch Polaków. Są ranni.

 

"Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w dzisiejszych zamachach w Brukseli jest dwóch polskich obywateli, którzy są hospitalizowani" - czytamy w komunikacie na stronie resortu.

 

13:35

 

Osoby w Polsce martwiące się o los swoich bliskich, którzy mogli przebywać dzisiaj w stolicy Brukseli, mogą dzwonić pod numer +3278151771. Centrum Kryzysowe w Belgii prosi jednak, aby najpierw próbować nawiązać kontakt poprzez media społecznościowe.

 

 

13:27

 

Zwiększone środki ostrożności na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 

13:23

 

Belgijski nadawca publiczny VRT poinformował o nowej, większej liczbie ofiar zamachów. Na lotnisku według VRT zginęło 14 osób, a w metrze 20.

 

13:21

 

W Brukseli służby zatrzymały dwóch podejrzanych mężczyzn w pobliżu stacji kolejowej.

 

 

13:20

 

- Jednego jestem stuprocentowo pewien - musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Musimy być solidarni, zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie i nie możemy się dać pokonać nawet brutalnej przemocy - kontynuował prezydent.

 

13:19

 

- To miało być zupełnie inne wystąpienie. Właśnie wróciłem z ambasady Królestwa Belgii pogrążonej w rozpaczy i żalu. Kto wie, co będzie, tego nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć - powiedział Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim.

 

13:10

 

Według stacji RBTF w hali odlotów na lotnisku Zaventem znaleziono karabinek AK-47.

 

13:06

 

Według egipskich mediów Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak. Są to jednak informacje nieoficjalne.

 

13:05

 

Wciąż nie wiemy, czy w atakach ucierpieli Polacy.

 

13:00

 

Nowy bilans ofiar - śmierć w atakach poniosło 28 osób. Liczba rannych na pewno przekroczyła sto.

 

12:55

 

Przypomnijmy, co wiemy:

 

Agencja Belga poinformowała - powołując się na minister zdrowia Maggie De Block, że na lotnisku zginęło 11 osób, a rannych zostało 81 rannych. Wybuchy w metrze spowodowały śmierć 15 osób, 55 pasażerów zostało rannych.

 

Premier Beata Szydło w czasie konferencji prasowej poinformowała, że Polska jest bezpieczna.

 

Lotnisko w Brukseli będzie nieczynne do jutra.

 

12:54

 

"Czy pamiętacie, jakim pięnym i bezpiecznym miejscem była Bruksela. Już tak nie jest, to miejsce z innego świata. Stany Zjednoczone muszą być czuje i zachowywać się inteligentnie" - zaapelował Donald Trump.

 

 

12:51

 

Na wszystkich unijnych budynkach flagi Wspólnoty zostaną opuszczone do połowy w związku z wydarzeniami w Brukseli.

 

12:48

 

Ministerstwo Zdrowia Belgii poinformowało, że tylko w zamachu na lotnisku rannych zostało 81 osób. Ponadto w mediach nadal mówi się o 23 ofiarach zamachów.

 

12:41

 

W związku z zamachami w Brukseli Facebook uruchomił we wtorek funkcję "Raportów o bezpieczeństwie" (ang. Safety Check) umożliwiającą poinformowanie znajomych o swym bezpieczeństwie lub sprawdzenie ich sytuacji w obliczu kryzysowych wydarzeń.

 

12:38

 

- Dzisiaj zebraliśmy się w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, aby podjąć decyzje dotyczące bezpieczeństwa naszego państwa. Mogę zapewnić obywateli, że są bezpieczni. Wszystkie służby działają - dodała.

 

12:34

 

- Obowiązkiem Europejczyków jest bronić bezpieczeństwa Europy. Myślimy o swoich najbliższych, martwimy się o ich losy, dzisiaj pewnie każdy z nas, mimo że jesteśmy w Warszawie, tutaj w Polsce, gdzie jest bezpiecznie, to każdy z nas w myślach pochyla się nad bliskimi - kontynuowała premier.

 

12:33

 

- Ta tragedia pokazuje, że żyjemy w świecie, w którym wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty, zaczynają lec w gruzach - powiedziała premier Beata Szydło podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej.

 

12:25

 

O Brukseli pamiętają nie tylko politycy, ale i mieszkańcy całego świata. Na Twitterze rekordy bije hashtag #PrayForBrussels.

 

 

 

12:18

 

- Władze Francji postanowiły we wtorek wzmocnić ochronę granic i środków transportu publicznego oddelegowując do tego dodatkowo 1600 policjantów - powiedział minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve po spotkaniu u prezydenta Francois Hollande'a.

 

Cazeneuve poinformował, że 400 policjantów zostało wysłanych do ochrony obszaru Paryża. Sytuację w środkach transportu publicznego mają także monitorować patrole wojskowe - dodał.

 

12:12

 

Z całego świata spływają relacje polityków na zamachy w Brukseli. Zebraliśmy je TUTAJ.

 

12:05

 

Z powodu zamachów terrorystycznych w Brukseli odwołany został wtorkowy trening piłkarskiej reprezentacji Belgii, która w stolicy przygotowuje się do zaplanowanego na 29 marca towarzyskiego meczu z Portugalią. Samo rozegranie spotkania stanęło pod znakiem zapytania.

 

11:56

 

Belgijski premier dodał, że jest za wcześnie, aby podawać liczbę ofiar.

 

11:55

 

"Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło dzisiaj w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta" - czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

 

11:45

 

Premier Belgii potwierdził, że w Brukseli doszło do zamachów. - Czarny dzień dla kraju - powiedział.

 

11:38

 

Prezydent Andrzej Duda wysłał depeszę kondolencyjną do króla Belgii Filipa I.

 

"Jestem głęboko wstrząśnięty wiadomością o zamachach bombowych w Brukseli. Akty terroryzmu wymierzone w niewinne ofiary oraz fundamentalne wartości, na których zbudowana została Europa, wymagają wspólnej reakcji. Wobec niczym nieuzasadnionej przemocy, musimy solidarnie bronić naszej cywilizacji" - napisał prezydent.

 

"Zapewniam Waszą Królewską Mość, że w tych bolesnych i trudnych chwilach, łączymy się w żałobie i modlitwie z rodzinami ofiar. Jesteśmy myślami ze wszystkimi, którzy ucierpieli wskutek zamachów" - czytamy w depeszy kondolencyjnej.

 

11:36

 

15 osób zginęło w eksplozji w metrze w Brukseli - poinformowała telewizja RTBF, powołując się na zarząd metra.

 

11:33

 

 

11:32

 

W związku z dwiema eksplozjami, do których doszło we wtorek rano na brukselskim lotnisku Zaventem, port ten pozostanie zamknięty do godziny 6 w środę. Anulowano wszystkie loty do i z Brukseli - podały na stronie internetowej belgijskie linie Brussels Airlines.

 

11:27

 

225 dodatkowych żołnierzy belgijskiej armii wysłano do centrum Brukseli.

 

11:25

 

"Ataki terrorystyczne w Brukseli to następna nikczemność terrorystów, którzy służą nienawiści i przemocy" - oświadczył we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W krótkim oświadczeniu Tusk dodał, że jest zszokowany wydarzeniami w Brukseli, gdzie doszło do zamachów na lotnisku i w metrze.

 

"Instytucje UE korzystają z gościnności Brukseli i szczodrości belgijskiego rządu i narodu. Unia Europejska odwdzięczy się solidarnością i wywiąże się ze swoich zadań, aby pomóc Brukseli, Belgii i całej Europie w walce z zagrożeniem terrorystycznym, wobec którego wszyscy stoimy" - poinformował.

 

11:24

 

W posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poza premier Szydło biorą udział m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz szef BBN Paweł Soloch.

 

11:21

 

Belgijskie Centrum Kryzysowe prosi, aby telefonować na numer alarmowy tylko w celu otrzymania informacji o krewnych.

 

11:17

 

"Le Soir" poinformował, że w Pałacu Królewskim znaleziono "podejrzany ładunek". Dziennik dodał, że obiekt został zamknięty.

 

 

11:14

 

 

11:06

 

Premier Beata Szydło o zwołaniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

 

 

11:03

 

Zniszczony wagon metra na stacji Maelbeek.

 

 

10:57

 

Władze Parlamentu Europejskiego zwróciły się do pracowników tej instytucji, by pozostali w domach lub do nich zawrócili, jeśli są w drodze, natomiast ci, którzy stawili się w pracy, mają nie wychodzić z budynków.

 

10:53

 

Relacja świadków wybuchów na lotnisku:

 

 

10:49

 

Pojawiają się sprzeczne informacje o ilości ofiar w metrze. Według relacji stacji VRT nikt nie zginął. Stacja VTM informowała z kolei o dziesięciu ofiarach.

 

10:43

 

- Lotnisko Chopina w Warszawie pracuje normalnie - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski po zamachach.

 

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias potwierdziła, że na polskich lotniskach wprowadzono dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej z psami oraz funkcjonariuszy nieumundurowanych.

 

10:37

 

Mapa wydarzeń w Brukseli. Wybuchy miały miejsce na trzech stacjach metra oraz na lotnisku.

 

 

10:34

 

Wojsko w Brukseli przed budynkiem Berlaymont, w którym urzędują wszyscy unijni komisarze.

 

 

10:32

 

- Zamachy to przede wszystkim fiasko polityki migracyjnej prowadzonej przez Belgię, Francję i Niemcy. Chodziło o pozyskanie taniej siły roboczej, a wpuszczono ogromną liczbę nie uchodźców, a kompletnie niekontrolowanych imigrantów - powiedział na antenie Polsat News były szef Urzędu Ochrony Państwa, Zbigniew Nowek.

 

10:30

 

Po wtorkowych eksplozjach zamknięto największe dworce kolejowe w Brukseli - poinformowała miejscowa prokuratura

 

10:27

 

Pociągi Eurostar nie wjeżdżają do Brukseli i nie wyjeżdżają z niej.

 

10:25

 

Samoloty omijają Brukselę.

 

(fot. flightradar24.com)

 

10:20

 

 

10:18

 

Do zamachów odniosla się premier Beata Szydło. - Dzisiejszy dzień miał wyglądać inaczej, ale tragedia w Brukseli zweryfikowała nasze plany. Myślami jesteśmy w Brukseli, modlimy się za ofiary, mamy nadzieję, że tych ofiar nie będzie już więcej - powiedziała szefowa rządu.

 

- Za chwilę rozpocznie się posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - dodała.

 

10:15

 

Belgijska stacja VTM: 10 osób zginęło w wybuchu w metrze w Brukseli.

 

10:09

 

Belgijskie centrum kryzysowe radzi mieszkańcom kraju, aby nie ruszali się z miejsc, w których przebywają.

 

10:08

 

Komisja Europejska nakazała we wtorek swoim pracownikom pozostanie wewnątrz unijnych budynków albo w domach po tym jak doszło do wybuchów na lotnisku Zaventem i na stacji metra Maelbeek w Brukseli.

 

10:05

 

W reakcji na doniesienia o ataku terrorystycznym na lotnisku Zaventem we wtorek na giełdach w Europie tanieją akcje spółek lotniczych. EasyJet, Air France-KLM Group i Ryanair Holdings tracą po ponad 3 proc. - podają belgijscy maklerzy.

 

10:03

 

Ranni ze stacji metra Maelbeek.

 

9:58

 

Wybuch, do którego doszło we wtorek na lotnisku Zaventem w Brukseli, to był zamach samobójczy - poinformował belgijski nadawca publiczny VRT.

 

9:56

 

Według Wojciecha Szewko, eksperta ds. bliskowschodnich, to mógł nie być ostatni zamach w Brukseli tego dnia. 

 

9:54

 

Nowa liczba ofiar - belgijska stacja VRT podaje, że zginęło 13 osób, a 35 zostało rannych. Przypomnijmy - metro i lotnisko jest zamknięte.

 

9:53

 

Tak wyglądał wybuch w metrze:

 

 

9:48

 

Agencja AP poinformowała, że w wyniku wybuchów w metrze zostało rannych kilka osób.

 

9:40

 

Wstrząsające zdjęcia z lotniska w Brukseli:
 

აფეთქებაააა ბრიუსელის აეროპორტში. ესიყო კატასტროფაააააა. სრული პანიკააააააეროპორტში

Opublikowany przez Ketevan Kardava na 22 marca 2016

 

 

9:38

 

Belgijskie media podają, że do wybuchów doszło nie tylko na stacji metra Maelbeek, ale i Schuman.

 

9:36

 

Służby konsularne weryfikują, czy wśród poszkodowanych w wyniku eksplozji w Brukseli nie ma polskich obywateli - poinformował we wtorek dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

 

9:35

Wybuch miał miejsce przy stacji metra Maelbeek.

 

9:30

 

Parlament Europejski nie został ewakuowany - poinformowała Jadwiga Wisniewska, eurodeputowana PiS.

 

9:29

 

Belgijska stacja RTBF cytuje źródło ze szpitala, które mówi o ok. 10 ofiarach i 30 rannych.

 

9:25

 

Belgijska agencja Belga podała, że zanim doszło do dwóch eksplozji na lotnisku Zaventem w Brukseli, słychać było wystrzały i okrzyki po arabsku. Z kolei belgijski portal Het Laatste Nieuws informuje, że na lotnisku znaleziono trzecią bombę.

 

W całej Belgii ogłoszono czwarty najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego.


Do eksplozji doszło cztery dni po zatrzymaniu w Brukseli Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami.

 

 

polsatnews.pl, PAP, Reuters, fot. PAP/EPA/EVAN LAMOS/EURACTIV

pr/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie