"Piwne brzuchy" polskich funkcjonariuszy mają zniknąć

Polska
"Piwne brzuchy" polskich funkcjonariuszy mają zniknąć
MSWiA

Połowa żołnierzy i policjantów zmaga się z nadwagą - wynika z badań Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Z tego powodu ponad 10 proc. mundurowych nie przystąpiło w 2014 r. do testów sprawnościowych. Ministerstwo zdrowia postanowiło walczyć z otyłością funkcjonariuszy i opracuje wytyczne do walki z tym problemem.

Walka z nadwagą służb mundurowych zostanie podjęta w ramach programów redukcji nadwagi i otyłości oraz zleceń kompleksowego badania sposobu żywienia pracowników służb mundurowych – informuje "Dziennik Gazeta Prawna" o działaniach, które mają zostać podjęte w latach 2016–2020 w ramach Narodowego Planu Zdrowia.

 

Nadwaga u mężczyzn, niedowaga u kobiet


Analiza sytuacji zostanie powierzona instytutowi badawczemu albo uczelni medycznej w ramach konkursu organizowanego przez MON lub MSWiA. Wszystko za sprawą wyników badań przeprowadzonych w 2014 r. przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Warszawie na 479 funkcjonariuszach z Centrum Szkolenia w Legionowie i Oddziału Prewencji Policji w Iwicznej. U ponad 50 proc. badanych policjantów (mężczyzn) stwierdzono występowanie nadmiernej masy ciała, będącej wynikiem otyłości brzusznej.


W grupie kobiet otyłość lub nadwagę stwierdzono natomiast u ponad 6 proc. badanych. Większym problemem kobiet w mundurach jest niedowaga, z którą borykało się od 2 do ponad 10 proc. pań (w zależności od badanego ośrodka policji).

 

Żołnierze z problemami sercowymi


Równie niepokojące są wynik badań przeprowadzanych w Wojskowym Instytucie Medyczny. Przeprowadzono je na próbie 7 tys. żołnierzy, a wykazały one, że choroby układu sercowo-naczyniowego wśród wojskowych stanowią większe zagrożenie w tej grupie niż u cywili.


Zaskoczeniem dla lekarzy było rozpowszechnienie występowania otyłości i innych schorzeń z tym związanych - nadciśnienia tętniczego, wysokiego cholesterolu czy też stanów przedcukrzycowych. Problemem była także powszechność palenia.


Koordynator badań Andrzej Skrobowski wyjaśniał w "DGP", że obecnie trwa podsumowanie wyników ostatniej analizy stanu zdrowia żołnierzy. 

 

140 mln zł na walkę z otyłością


Resort zdrowia postanowił działać. Opracował Narodowy Program Zdrowia - rozporządzenie do ustawy, której celem jest zadbanie o zdrowie publiczne. Obok otyłości jest tam wpisana walka z nałogami. Mowa tam również o konieczności promocji zdrowego starzenia się oraz zdrowia prokreacyjnego. Na cały program do roku 2020 będzie przeznaczone 140 mln zł. Na walkę z otyłością - u wszystkich, nie tylko funkcjonariuszy mundurowych - 37 mln zł. Problem otyłości dotyczy bowiem w podobnym stopniu wszystkich Polaków.


Dziennik Gazeta Prawna

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze