Chiny: wielokrotna rekordzistka świata w biegach przyznała się do dopingu. 20 lat temu. Teraz to ujawniono

Sport
Chiny: wielokrotna rekordzistka świata w biegach przyznała się do dopingu. 20 lat temu. Teraz to ujawniono
iaaf.org

Chinka Junxia Wang, rekordzistka świata w biegu na 3 tys. i 10 tys. metrów oraz mistrzyni olimpijska z Atlanty na 5 tys. metrów, napisała list otwarty, w którym przyznała się do regularnego stosowania niedozwolonych środków. Lekkoatletka twierdzi, że do stosowania dopingu zmuszał ją trener.

List Wang został opublikowany na chińskim portalu Tencent Sports.

 

Nie tylko Wang

 

Wang dodała, że nie tylko ona była przez trenera zmuszana do przyjmowania niedozwolonych środków. Według niej, sprawa dotyczy całej grupy biegaczek, którymi opiekował się Ma Junren. Chiński związek lekkoatletyczny obiecał zbadać sprawę.

 

Jak podał portal, list został napisany w 1995 roku, ale dopiero teraz został upubliczniony. Junren zaprzecza i zapewnia, że sukces jego podopiecznych wynikał wyłącznie z ciężkiej, regularnej pracy oraz... krwi z żółwia, którą podawał swoim zawodnikom.

 

Praktyki trenera

 

Już na początku tygodnia chińskie media donosiły o nieprawnych działaniach Junrena. Znany pisarz i dziennikarz Yo Zhao napisał artykuł, w którym przedstawił praktyki trenera. Ponoć Junren nie tylko zmuszał zawodniczki do stosowania dopingu, ale również sam wstrzykiwał im niedozwolone środki i często podnosił na nie rękę.

 

Wang w latach 90. zdominowała biegu długie. W igrzyskach w Atlancie (1996) zdobyła dwa medale - złoty na 5000 m i srebrny na 10 000 m. Jest też mistrzyniąświata z 1993 roku na 10 000 m.

 

Do niej należą rekordy świata na dystansach 3000 m i 10000 m. Oba rekordy (ten na 3000 m poprawiała dwukrotnie) ustanowiła w ciągu pięciu dni we wrześniu 1993 roku.

 

Jej osiągnięcia już wcześniej podawane były w wątpliwość, podobnie jak wyniki innych chińskich biegaczek z tego okresu. W ciągu dwóch dni pięć lekkoatletek z tego kraju (Wang, Yunxia Qu, Linli Zhang, Liyan Ma i Lirong Zhang) osiągnęło rezultaty lepsze od poprzedniego rekordu świata.

 

PAP

wj/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze