Niemcy zaostrzyli prawo azylowe. Zwiększą ilość deportacji

Świat
Niemcy zaostrzyli prawo azylowe. Zwiększą ilość deportacji
PAP/EPA/Panagiotis Balaskas

Rząd Niemiec przyjął w środę pakiet ustaw azylowych, których celem jest ograniczenie liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Zdaniem niemieckich mediów proponowane zmiany prawa są "w rzeczywistości zmianą podejścia do imigrantów, chociaż oficjalnie Merkel wciąż temu zaprzecza".

Partie tworzące rząd koalicyjny Angeli Merkel spierały się o zaostrzenie prawa wobec imigrantów od listopada. Liderzy trzech partii tworzących rząd - Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) i Sigmar Gabriel (SPD) - ostateczny kompromis zawarli tydzień temu.

 

Przyjęty przez rząd w Berlinie projekt przewiduje utworzenie specjalnych ośrodków dla imigrantów, którzy mają niewielkie szanse na uzyskanie statusu azylanta lub uchodźcy. Dotyczy to osób z państw Bałkanów Zachodnich i innych krajów uznawanych przez Niemcy za bezpieczne. Wnioski tych imigrantów będą rozpatrywane w przyspieszonym tempie. W przypadku odrzucenia podania będą oni deportowani do krajów pochodzenia.

 

Koalicja uzgodniła, że lista krajów bezpiecznych zostanie rozszerzona o Maroko, Algierię i Tunezję.

 

Zawieszono prawo do sprowadzania rodzin

 

Najbardziej kontrowersyjnym punktem pakietu ustaw była kwestia łączenia rodzin. Po wielotygodniowych dyskusjach SPD zgodziła się na zawieszenie na dwa lata prawa azylantów do sprowadzenia do Niemiec rodzin.

 

Dotyczy to tych imigrantów, także z Syrii, którzy nie potrafili wykazać, że byli osobiście prześladowani i w związku z tym nie otrzymali statusu azylanta, jednak ze względu na zagrożenie życia i wojnę nie są na razie odsyłani przez władze niemieckie do kraju pochodzenia.

 

Obowiązkowa - płatna - nauka języka

 

Projekt ustawy nakłada na imigrantów obowiązek partycypowania w kosztach nauki języka niemieckiego w wysokości 10 euro miesięcznie. Azylanci, którzy podczas pobytu w Niemczech wyuczą się zawodu, będą mieli prawo przez dwa lata pracować w Niemczech.

 

Konflikt w łonie koalicji trwa od miesięcy. CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu. Domaga się od szefowej rządu zahamowania masowej imigracji.

 

Seehofer wystosował na początku tygodnia w imieniu władz Bawarii list do Merkel, w którym domagał się zmiany polityki migracyjnej, grożąc w przypadku nieuwzględnienia jego postulatów skargą do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Władze Bawarii, która jest głównym celem imigrantów przedostających się z Austrii do Niemiec, domagają się m.in. ustalenia rocznego limitu imigrantów. Na takie rozwiązanie nie zgadza się ani Merkel, ani SPD.

 

Spory w koalicji są jedną z przyczyn spadku popularności CDU i wzrostu poparcia dla populistycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln imigrantów.

 

PAP

po/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie