Górnicze "czternastki" opóźnione i w ratach?

Biznes
Górnicze "czternastki" opóźnione i w ratach?
Kompania Węglowa

Największe śląskie spółki węglowe chcą, z powodu trudnej sytuacji finansowej, wypłacić górnikom czternastą pensję za 2015 rok z opóźnieniami i w ratach. Zarządy dyskutują o tym z górniczymi związkami.

Dotychczas porozumienie w tej sprawie zawarto jedynie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie "czternastka" będzie wypłacona do 1 czerwca. W Katowickim Holdingu Węglowym trwają rozmowy o terminie wypłaty tego świadczenia, a w największej spółce - Kompanii Węglowej - rozpoczęcie negocjacji zaplanowano na najbliższy wtorek.

 

W skali wszystkich spółek węglowych wypłata "czternastki" to jednorazowy koszt wielkości kilkuset milionów złotych.

 

Rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski powiedział, że spółka przesłała związkom swoją propozycję przewidującą wypłatę czternastej pensji w trzech ratach. W ubiegłym roku związki zaakceptowały wypłatę tej nagrody w dwóch częściach - w lutym i czerwcu. Pracownik mógł też wybrać jednorazową wypłatę całości w czerwcu - powiększoną o dwuprocentowe odsetki.

 

- Nasza obecna propozycja wiąże się z bardzo trudną sytuacją spółki i ciągłą walką o płynność – wyjaśnił rzecznik.  Do 15 lutego górnicy otrzymaliby jedną czwartą należnej im kwoty, do końca czerwca - połowę "czternastki", a pozostałą część do 30 września. Zgodnie z umową ze związkami termin wypłaty czternastki przypada na 15 lutego, a jej wypłata w ratach wymaga odrębnego porozumienia.

 

Przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała, stwierdził, że przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych spotkają się i ustalą swoje stanowisko. - W zeszłym roku poszliśmy firmie na rękę, więc był z naszej strony jakiś element elastyczności. Na ten moment nie wiem, czy to będzie podtrzymane, czy będzie jakieś usztywnienie - zastrzegł Potyrała.

 

Opóźnienie wypłaty w KHW i JSW

 

W Katowickim Holdingu Węglowym wiceprezes Tadeusz Skotnicki przyznał, że  pieniędzy wystarczy spółce w lutym albo na terminową wypłatę nagrody albo na wypłatę lutowego wynagrodzenia.

 

Przedstawiciele holdingu zapewniają, że nagroda, jako świadczenie wynikające z zakładowego układu zbiorowego pracy, z pewnością zostanie wypłacona. Spółka jednak już kilka tygodni temu widziała bardzo duże zagrożenie dla jej terminowego wypłacenia w całości.

 

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarząd i związki zawarły już porozumienie, że czternasta pensja zostanie wypłacona do 1 czerwca wraz z odsetkami liczonymi od 15 lutego.

 

Według nieoficjalnych informacji, koszt wypłat czternastki dla załogi Kompanii Węglowej wyniesie w tym roku ponad 220 mln zł. Podczas ubiegłorocznego strajku w JSW jej zarząd szacował koszt wypłacanej tam "czternastki" na ok. 250 mln zł.

 

PAP

 

 

ptw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze