JSW wypłaci "czternastki", choć ma długi

Biznes
JSW wypłaci "czternastki", choć ma długi
JSW

Pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wywalczyli wypłatę czternastej pensji za 2015 rok. Związkowcy uzgodnili z zarządem, że pieniądze z odsetkami za zwłokę trafią do załogi do 1 czerwca 2016 roku – dowiedział się Polsat News. W pierwszym półroczu ubiegłego roku firma miała ponad 600 mln zł straty.

"Mając na uwadze utrzymującą się trudną sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a w szczególności brak jej płynności finansowej, strony działając w dobrej wierze zgodnie postanawiają: (…)  tzw. czternasta pensja za 2015 rok dla pracowników JSW zostanie obliczona według zasad stosowanych przy wyliczeniu ww. nagrody za 2014 rok" – napisano w porozumieniu związków zawodowych z zarządem spółki, do którego dotarł Polsat News.

 

Wypłata nastąpi do 1 czerwca, ale firma zobowiązała się do wypłaty odsetek ustawowych za przesunięcie wypłaty "czternastek”, które będą naliczane od dnia 15 lutego.

 

Przy sporze o wypłatę czternastych pensji za 2014 rok ówczesny prezes spółki Jarosław Zagórowski przyznał, że ich niewypłacenie dałoby firmie oszczędności rzędu 170 mln zł.

 

Akcje mocno w dół 

 

W grupie JSW jest zatrudnionych ponad 24 tys. osób. W 2014 roku miała ona 659 mln zł straty. Strata netto za I półrocze 2015 roku wyniosła 624,3 mln zł, a w III kwartale  JSW osiągnęła zysk netto 0,9 mln zł.
 
JSW porozumiała się z posiadaczami swoich obligacji, głównie bankami w sprawie scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy do 30 czerwca 2016 roku. Oznacza to, że ma jeszcze  prawie pół roku na wypracowanie z nimi nowych warunków spłaty zadłużenia.

 

Według portalu bankier.pl, JSW, która niegdyś warta była nawet 14 mld zł, we wtorek na giełdzie wyceniana była przez rynek na miliard złotych. Za jedną akcję spółki płacono nawet 8,66 zł, podczas gdy w 2011 roku akcje JSW były sprzedawane w ofercie publicznej za 136 zł. Ozacza to, że wartość akcji spadła o 93 proc.

 

polsatenews.pl, bankier.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie