Morawiecki: 16 mld euro na innowacyjność do 2020 roku

Biznes
Morawiecki: 16 mld euro na innowacyjność do 2020 roku
PAP/Rafał Guz

Państwo będzie inwestować w innowacyjność polskiej gospodarki - zapowiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Do 2020 roku na programy innowacyjne ma trafić ponad 16 mld euro, a koordynować to ma właśnie powstała Rada ds. Innowacyjności.

- Prawdziwie innowacyjne gospodarki to gospodarki, gdzie jest znakomita współpraca pomiędzy nauką, biznesem i państwem. Wierzymy w to, że również państwo ma do odegrania bardzo poważną rolę w tym zakresie i chcemy tę rolę odegrać. Chcemy tego wsparcia różnym firmom innowacyjnym udzielać i zobowiązujemy się do tego - obiecał Mateusz Morawiecki.

 

- Mówimy też często, żeby pieniądze, które pozyskujemy z budżetów centralnych, z budżetów unijnych czy samorządowych, żeby ich nie wydawać, tylko je inwestować. To jest bardzo ważna semantyczna różnica, że chcemy być raczej inwestorem, niż tylko wydawać te pieniądze, chcemy być raczej akuszerem projektów innowacyjnych niż tylko księgowym - zaznaczył wicepremier.

 

- Albo będziemy mieli gospodarkę innowacyjną, albo byle jaką, na której daleko nie zajedziemy – dodał.

 

Niebawem zachęty dla przedsiębiorców do inwestowania

 

Podczas ogłaszania powstania Rady ds. Innowacyjności wicepremierowi towarzyszyli wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister skarbu Dawid Jackiewicz.

 

Jarosław Gowin podkreślił, że polska gospodarka musi się przestawić z rynku lokalnego na globalny. - Żeby to zrobić, musimy zdecydowanie zwiększyć potencjał innowacyjny, zarówno polskiej gospodarki, jak i polskiej nauki - powiedział.

 

Minister nauki zapowiedział, że w najbliższym czasie - najprawdopodobniej na sto dni rządu Beaty Szydło - zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu innowacyjności. Zapisany ma być w nim m.in. nowy system zachęt podatkowych ułatwiających przedsiębiorcom inwestowanie w innowacje.

 

- Kończymy erę imitacji, rozpoczynamy erę innowacji w polskiej gospodarce - podsumował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.


Skład Rady ds. Innowacyjności i jej zadania


W skład międzyresortowej Rady ds. Innowacyjności wchodzą: Mateusz Morawiecki jako przewodniczacy oraz  prof. Piotr Gliński, Jarosław Gowin, Anna Streżyńska oraz Dawid Jackiewicz. Mają oni "inicjować działania oraz proponować rozwiązania, które pozwolą aktywnie wspierać przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych produktów i procesów oraz angażować polski kapitał, a w konsekwencji przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych naszej gospodarki".

 

Pierwszym zadaniem Rady będzie skoordynowanie instrumentów polityki proinnowacyjnej, by zbudować nowe "połączenia neuronowe” pomiędzy strategicznymi programami i instrumentami finansowymi, które dziś nie są ze sobą powiązane. Następnie ma zostać opracowany system zachęt dla przedsiębiorców i naukowców, który ma przyczynić się do wzrostu wydatków przeznaczanych na działalność badawczo-rozwojową. Pierwsze efekty pracy zostaną przedstawione za sto dni.


Wszystkie planowane przez Radę działania mają być szeroko konsultowane z przedsiębiorcami, przedstawicielami świata nauki i samorządami.

 

PAP

ptw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze