Białostocki robocik i specjalny system edukacyjny nauczą dzieci programowania

Technologie
Białostocki robocik i specjalny system edukacyjny nauczą dzieci programowania
www.facebook.com/meetphoton

Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej o nazwie Cube&Code ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci mogą wydawać polecenia robotom.

- Cube&Code to interaktywny system wspierający rozwój logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym - powiedział jeden z twórców wynalazku Marcin Joka, student Politechniki Białostockiej.

 

Robot "ożywiany" klockami

 

Zabawa ma być wstępem do nauki programowania. Składa się ze specjalnej szyny komunikującej się z robotem oraz kolorowych klocków. Zadaniem dzieci jest sterowanie robotem według instrukcji. Wkładając w szynę klocki, gdzie każdy z nich posiada inny kolor i symbol oraz odpowiada za inny ruch, przedszkolaki "ożywiają" robota. - Dzięki temu dzieci wiedzą, że wszystko dzieje się w odpowiedniej kolejności, zależnie od tego jak ułożą klocki. Widzą, że to właśnie od nich zależy, co zrobi robot - dodał współautor projektu.

 

To system zaprojektowany dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, nie obsługują aplikacji w komputerze. Jak deklarują studenci-wynalazcy "służy do tego, by dzieci nauczyły się, w jaki sposób funkcjonuje programowanie, a jego innowacyjność polega na tym, że nie potrzebują do tego ani tabletu, ani komputera".

 

Photon, który rozwija się wraz z dzieckiem

 

Konstruktorzy chcą, by ich wynalazek mógł się komunikować z różnego rodzaju robotami dla dzieci, które są dostępne na rynku. Najpierw jednak przedszkolaki będą mogły "uczyć" ruchów robota Photon, który także jest wynalazkiem studentów białostockiej politechniki.

 

Photon to - jak mówią jego twórcy - pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia, podstaw programowania, ale też tzw. umiejętności miękkich czyli np. współpracy i współdziałania z innymi. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci rozwiązując zadania otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.

 

System Cube&Code został zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu "Technotalent 2015" na innowacyjne projekty młodych wynalazców z województwa podlaskiego w dwóch kategoriach: Biznes oraz Wyzwanie Społeczne. W przyszłym roku i system edukacyjny i sam robocik mają trafić do sprzedaży.

 

PAP

ptw/gr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie