Szymański po spotkaniu z przedstawicielką KE: Unia nie może być stroną sporu politycznego w Polsce
Zmian w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego oraz mediów publicznych dotyczyła piątkowa rozmowa wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego i kierującej przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce Marzenny Guz-Vetter. Oboje podkreślali wagę poszanowania państwa prawa i pluralizmu mediów.
- Mieliśmy bardzo dobrą, rzeczową rozmowę, która moim zdaniem pozwoliła wyjaśnić wiele wątpliwości i poznać wzajemną argumentację w sprawie uchwalonych w Polsce niedawno tzw. małej ustawy medialnej oraz nowelizacji ustawy o TK - powiedziała Guz-Vetter po zakończeniu spotkania.
Guz-Vetter: dobra rozmowa
Zaznaczyła, że poszanowanie państwa prawa i pluralizmu mediów są podstawową wartością Unii Europejskiej.
- Komisja Europejska, stojąc na straży prawa europejskiego, ma obowiązek zajmować się, zwracać na to uwagę i chronić te prawa - powiedziała.
Podkreśliła też, że Komisja Europejska jest bardzo zainteresowana dobrymi kontaktami z polskim rządem.
Szymański: komunikacja nie najlepsza
Szymański po spotkaniu stwierdził, że strona polska od dłuższego czasu miała poczucie, że "komunikacja między Warszawą a Brukselą w sprawach, które mają bardzo wysoki priorytet polityczny w Polsce, jest nie najlepsza, daje powody do różnych teorii, które w naszym odczuciu były dużym nadużyciem".
- Chodzi o to, aby Komisja Europejska nadal mogła powoływać się na swoją bezstronność i swoją rolę instytucji, która broni standardów i traktuje wszystkie państwa w sposób równy nie będąc stroną sporu - powiedział wiceszef MSZ
- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki jak dla UE, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - dodał Szymański.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze