Orban zapowiada weto ws. ewentualnych sankcji dla Polski

Świat
Orban zapowiada weto ws. ewentualnych sankcji dla Polski
Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w węgierskim radiu publicznym, że jego kraj nigdy nie poprze ewentualnych unijnych sankcji przeciwko Polsce. Węgierski premier stwierdził, że w tej sytuacji ich proponowanie nie ma sensu, bo ich przyjęcie wymaga jednomyślności. - Polacy zasługują na większy szacunek - powiedział Orban.

- Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, bo to wymagałoby pełnej jednomyślności, a Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce - oświadczył szef Fideszu.

 

W środę w Niedzicy Orban spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie trwało ok. 6 godzin.

 

Nie są znane tematy, które poruszyli politycy, ale według węgierskiego portalu VS.hu liderzy rozmawiali o działaniach Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych.

 

Według pierwszych informacji z Orbanem mieli się spotkać także premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda, ale w Niedzicy ich nie było.

 

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział jednak po spotkaniu, że w najbliższych tygodniach z premierem Węgier spotka się premier Beata Szydło. Dodał, że kierowany przez niego resort chce skorzystać z doświadczeń węgierskich w zbliżających się rozmowach z Unią.

 

Reuters, PAP

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze