Zawieszony Joseph Blatter chce w lutym przewodniczyć Kongresowi FIFA

Sport
Zawieszony Joseph Blatter chce w lutym przewodniczyć Kongresowi FIFA
PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

Szef Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, mimo zawieszenia, chce przewodniczyć Kongresowi FIFA, który ma wyłonić nowego prezydenta tej organizacji. – Bardzo bym chciał przewodniczyć tym obradom. Przecież nadal jestem szanowanym członkiem rodziny FIFA. Jestem zawieszony, ale nie powinienem być izolowany – powiedział Szwajcar.

79-letniemu Josephowi Blatterowi zarzuca się działania w sprzeczności z interesem FIFA, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską.


- Słyszę kolejne zarzuty i oskarżenia płynące w moim kierunku, a jeszcze nikt mnie nie poprosił, bym odpowiadał przez Komisją Etyczną. Czy to nie łamie praw człowieka? – mówi o śledztwie oburzony Blatter.


Początkowo oficjalnie nie wiązano go ze śledztwem w sprawie korupcji w Federacji, ale pod koniec września szwajcarska prokuratura poinformowała, że wszczęła przeciwko Blatterowi postępowanie karne. Przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa.


Na stanowisku niezmiennie od 17 lat


W połowie tego roku przed kongresem Federacji szwajcarska policja, we współpracy z USA, zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy FIFA i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany przez opinię publiczną zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku. 8 października Komisja Etyki zawiesiła go na 90 dni, a Komisja Odwoławcza FIFA podtrzymała tę decyzję.

 

 

PAP

 

prz/ptw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze