Odwołanie nie pomogło - Platini i Blatter wciąż zawieszeni

Sport
Odwołanie nie pomogło - Platini i Blatter wciąż zawieszeni
Polsat News

Komisja Odwoławcza Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) podtrzymała wcześniejszą decyzję Komisji Etycznej, która 8 października zawiesiła na 90 dni prezydenta tej organizacji Josepha Blattera oraz szefa UEFA Michela Platiniego.

Zawieszenie zabrania Platiniemu udziału w wyborach na prezydenta FIFA. Jednak po jego zakończeniu Francuz może ubiegać się o stanowisko szefa światowej piłki. Wybory FIFA odbędą się 26 lutego 2016 roku w Zurychu.

 

Szef UEFA natychmiast podjął decyzję o odwołaniu się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

 

- Po wyczerpaniu wszystkich procedur wewnętrznych w FIFA, Michel Platini zdecydował się oddać sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. To jest niezawisły sąd, który podejmie decyzję niezależnie od kontekstu wyborczego i obecnej presji na FIFA - zakomunikował rzecznik Platiniego, Jean-Christophe Alquier.

 

Zawieszeni na 6 lat?

 

Na początku października Komitet Etyki FIFA zawiesił Blattera i Platiniego na 90 dni w celu wyjaśnienia nielegalnego przelewu 2 milionów franków szwajcarskich, dokonanego przez szefa FIFA na konto włodarza UEFA w 2011 roku za rzekomą pracę Platniego na rzecz FIFA w latach 1999-2002.

 

- Decyzja o 90-dniowym zawieszeniu była jedynie warunkowa, krótka i szokująca - zacytował szefa Komitetu Arbitrażowego Izby Komitetu Etyki FIFA, Hansa-Joachima Eckerta "The Mail on Sunday". - Spróbujemy podjąć ostateczną decyzję o termie dyskwalifikacji do Bożego Narodzenia - oznajmił.

 

Ustna umowa Blattera i Platiniego, dotycząca przekazania 2 mln franków szwajcarskich, traktowana jest jako konflikt interesów i działanie na szkodę FIFA. Takie samo naruszenie odnosiło się do Chilijczyka, Harolda Mayne'a-Nichollsa, który kierował zespołem kontrolującym wybór gospodarzy Mundiali 2018 i 2022 i został w lipcu tego roku ukarany siedmioma latami dyskwalifikacji oraz do byłego wiceprezydenta FIFA z Korei Południowej, Chung Mong-Joon, na którego w zeszłym miesiącu Komitet Etyki FIFA nałożył sześć lat dyskwaifikacji.

 

Krótsza lista kandydatów

 

FIFA jest w kryzysie od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z Amerykanami - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016 roku.

 

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet jej szefa.

 

Obecnie na liście kandydatów lutowych wyborów są: Ali Al Hussein, szejk Salman Bin Ebrahim Al Khalifa, Jerome Champagne, Gianni Infantino i Tokyo Sexwale.

 

PAP

Az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie