Wysłannik ONZ zginął w eksplozji konwoju w Mali

Świat
Wysłannik ONZ zginął w eksplozji konwoju w Mali
Flickr/The Prophet/CC BY 2.0

Pracownik cywilny ONZ przebywający na misji o kryptonimie MINUSMA, zginął we wtorek w eksplozji podczas przejazdu konwoju w Timbuktu na północnym zachodzie kraju - poinformowała w swoim komunikacie ONZ. Nie ujawniono narodowości zmarłego wysłannika. Nie ma też pewności, czy do wybuchu doszło w wyniku najechania przez pojazd na minę czy eksplozji ładunków wybuchowych.

We wtorek wieczorem sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił atak i podkreślił, że ONZ jest zdeterminowana we wspieraniu działań na rzecz pokoju w Mali.
- Nie uda się zastraszyć MINUSMY tymi atakami i misja wciąż będzie wspierać malijski naród i rząd w ich wysiłkach na rzecz zaprowadzenia trwałego pokoju - zapewnił szef misji Mongi Hamdi.


MINUSMA to misja pokojowa ONZ, w której zginęło najwięcej ludzi od czasu misji w Somalii w latach 1993-1995. MINUSMA oznacza Wielowymiarową Zintegrowaną Misję Stabilizacyjną w Mali. Celem misji jest wspieranie procesów politycznych oraz wolnych i demokratycznych wyborów powszechnych, realizacja zadań stabilizacyjnych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności cywilnej, ochrona szlaków komunikacyjnych oraz monitorowanie przestrzegania praw człowieka. Misja zajmuje się również ochroną pracowników humanitarnych oraz ludności powracającej do swoich domostw.


Atak na hotel w stolicy


W piątek w Bamako, stolicy Mali, także doszło do zamachu terrorystycznego. Napastnicy wysadzili się w powietrze w hotelu Radisson Blu, w wyniku czego zginęło 21 osób, w tym dwóch zamachowców samobójców. Siedem osób zostało rannych.


Do ataku na hotel przyznała się ekstremistyczna organizacja Al-Murabitun, kierowana przez Mochtara Belmochtara.


Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Interwencja militarna pod wodzą Francji wyparła ich stamtąd dwa lata temu, ale rebelianci, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

 

PAP

 

Atak na hotel w Mali: Zakładnicy odbici. Wzrosła liczba ofiar

 

prz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze