Koniec debaty po expose. Na 21:30 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania

Polska

Beata Szydło wygłosiła w Sejmie swoje expose. Po godzinie osiemnastej zakończyła się debata, a wieczorem zaplanowane jest głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu.

18:24

 

- Ten rząd gwarantuje determinacje w zapewnieniu Polakom bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa zewnętrzne – uznał poseł Michał Jach (PiS) na zakończenie debaty po expose premier Beaty Szydło.  

 

 

17:56

 

- Polska co prawda nie przypomina tych krajów, bo nie ma tak drastycznych podziałów, ale te ostatnie osiem lat rządów PO spowodowały, że bieda pogłębiła się, a bogactwo uciekło. Choćby przykład Mazowsza, gdzie dochody w Warszawie zamiast się wyrównać do osób poza stolicą, one się zwiększyły. Te proporcje prawie się podwoiły. Mazowsze jest najbogatszym województwem i najbiedniejsze powiaty - dodał.

 

17:55

 

- Chciałem powiedzieć kilka słów o planach, które zarysowano w expose pani premier - zaczął Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. - Polscy inżynierzy w XX-leciu międzywojennym mówili o budowaniu Centralnego Ośrodka Przemysłowego. Polska po zaborze była państwem rolniczym. Wtedy chciano zbudować potencjał przez rozlokowanie przemysłu w strefach biedy. Dzisiaj Polska jest rozwijana, ale poprzez kilka, kilkanaście ośrodków. Stolica, Katowice, Gdańsk, Poznań i kilka innych miast, które ten rozwój generują. To sytuacja bliska do gospodarek latynoamerykańskich. Duże ośrodki bogactwa i ogromne obszary państwa, które są biedne - tłumaczył polityk.

 

17:40

 

Debata trwa. Beata Mazurek z PiS uznała, że 500 zł na dziecko to największe od lat wsparcie dla polskich rodzin. Po niej wypowiadała się Joanna Kluzik-Rostkowska. Była polityk PiS uznała plany edukacyjne rządu za powrót do przyszłości. Zauważyła, że obecna podstawa programowa jest przygotowana dla sześciolatków. Z tego powodu nie można tak po prostu wrócić do wysyłania do szkół siedmiolatków

 

17:36

 

Tak po expose mówił Władysław Kosiniak-Kamysz:

 

 

17:24

 

Winnicki nie zgadza się na ignorowanie Polaków na Litwie na rzecz dobrych stosunków pomiędzy oboma państwami. Według niego Polska nie może także "w ciemno" popierać rządu na Ukrainie bez realizowania własnych interesów.

 

17:23

 

- Chcielibyśmy, żeby nowy rząd nie jeździł do innych stolic po instrukcje. Chcielibyśmy, żeby ten rząd prowadził suwerenną politykę zagraniczną. Najlepszym przykładem prowadzenia przez ostatnią dekadę polityki wielowektorowej jest Turcja, są również Węgry - dodał.

 

17:22

 

Robert Winnicki z Kukiz'15 odniósł się do wypowiedzi Neumanna. - Problemem tego rządu będzie dysonans pomiędzy ośrodkiem dyspozycji politycznych na Nowogrodzkiej (siedziba PiS - przyp. red.) a ośrodkiem urzędniczym na al. Ujazdowskich. To dla każdego rządu jest problem, chociaż trzeba powiedzieć przy tej okazji, że ten dystans jest i tak mniejszy, niż przez te osiem lat rządów Platformy, kiedy był to dystans między Warszawą a Berlinem - mówił.

 

17:14

 

Ryszard Petru, Prawo i Sprawiedliwość, kindersztuba. To trzeba zobaczyć:

 

 

 

17:11

 

Anna Siarkowska z Kukiz'15 przypomniała, że premier, która w międzyczasie wróciła na salę plenaną, poświęciła "zdecydowanie zbyt mało" czasu kwestiom obronności. Z kolei Tomasz Latos z PiS pogratulował swojej przełożonej "bardzo dobrego expose". Wyraził także radość z powrotu do programu prof. Zbigniewa Religi w sprawie reformy służby zdrowia.

 

16:38

 

Trwa debata w Sejmie. Piotr Naimski z PiS uznał, że polski węgiel powinien służyć naszej gospodarce jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat. Tomasz Siemoniak zauważył, że w expose nie padło ani jedno zdanie dotyczące obronności. Rafał Wójcikowski z Kukiz'15 przypomniał, że Beata Szydło dużo obiecała, ale nie mówiła o źródłach finansowania. Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej protestowała przeciw nieobecności na sali premier Szydło.

 

16:20

 

Przypomnijmy - po zakończeniu debaty odbędzie się głosowanie nad wotum ufności dla rządu. Zaplanowano je na godz. 21:30.

 

16:15

 

Paweł Kukiz w trakcie debaty po expose:

 

 

 

16:11

 

Przypomnijmy, co o expose Beaty Szydło miał do powiedzenia Sławomir Neumann:

 

 

16:09

 

- Czy państwo nie dostrzegacie potrzeby zmian w finansowaniu szkolnictwa wyższego? Nie dacie rady dokonać skoku cywilizacyjnego bez nowoczesnych rozwiązań w szkolnictwie - tłumaczyła.

 

16:08

 

Joanna Schmidt z Nowoczesnej mówi o edukacji. Pyta, dlaczego nowy rząd chce likwidować gimnazja. - Druga kwestia, co stoi na przeszkodzie do zmieniania karty nauczyciela? To relikt PRL, który uniemożliwia zmiany w szkolnictwie - zauważyła.

 

16:05

 

- Jako polski przedsiębiorca chciałbym, żeby na salony wróciło określenie polski przemysłowiec, które całkowicie zaginęło po II wojnie światowej. To taka osoba, która produkuje dobra. (...) Polski przemysł to przyszłość tego narodu - mówił Jakubiak.

 

16:03

 

Według Jakubiaka Beata Szydło w swoim expose niewystarczająco zajęła się ułatwieniami dla przedsiębiorców. Według niego obniżka CIT to za mało. Podatek powinien w ogóle zostać zlikwidowany.

 

16:02

 

Głos objął Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15.

 

15:57

 

Schetyna zauważył, że w expose nie padł temat polityki wschodniej. - Za kilka tygodni wygasają porozumienia mińskie - przypomniał.

 

15:56

 

- Latami buduje się wizerunek Polski, a niszczy w tygodnie - powiedział Schetyna. Według byłego szefa MSZ nowy rząd może zniszczyć opinię, którą Polska sobie wypracowała.

 

15:55

 

15:52

 

- Dzisiaj w całej Europie będzie się mówić o tym, że polskiej premier sprawy międzynarodowe zajęły półtorej minuty. Tak nie może być. PiS obiecywało aktywną politykę zagraniczną. Co zrobiliście po wyborach? Zajęliście się nimi tak, że może rzeczywiscie lepiej, żebyście się nimi nie zajmowali. Nie zdążyliście powołać rządu, a kandydat na ministra ds. europejskich odwrócił się od Europy i odmówił przyjmowania uchodźców - zauważył polityk PO.

 

15:50

 

Na mównicy Grzegorz Schetyna. Zauważył, że w expose sprawa polityki zagranicznej została zmarginalizowana. - Pamiętajmy, że wszyscy pracujemy dla Polski, chcemy dla niej pracować, ale jesteśmy częścią Wspólnoty. Musimy o tym pamiętać. (...) Dzisiaj potwierdziliście, że nie jesteście zainteresowani polityką zagraniczną, jak kontynuować dobrą tradycję wspólnotowego myślenia nad najważniejszymi problemami - mówił.

 

15:49

 

Przemawiał Wojciech Jasiński z PiS. Zauważył, że z Polski "wyciekają" pieniądze. Ponadto według parlamentarzysty Polska jest przedmiotem, a nie podmiotem w Unii.

 

15:43

 

Pełna treść expose Beaty Szydło:

 

15:36

 

 

 

15:30

 

Trwa krótka, pięciominutowa przerwa.

 

15:28

 

PSL wstrzyma się od głosu ws. wotum ufności dla nowego rządu.

 

15:26

 

Według Kosiniaka-Kamysza sytuacja na świecie jest tak dynamiczna, że szef MSZ powinien już w najbliższych miesiącach wypowiedzieć się o polityce zagranicznej.

 

15:25

 


15:22

 

- Kiedy podniesiecie dopłaty dla rolników do najwyższych w Europie, do poziomu niemieckiego? My doprowadziliśmy do poziomu średniego, wy obiecaliście wiecej, ale nic dzisiaj o tym nie powiedzieliście - zauważył lider PSL.

 

15:19

 

Pani premier mówiła, że polska wieś potrzebuje dobrego gospodarza, tak samo małe miejscowości. Ale szanowna pani, ten gospodarz już jest. To polski samorząd. Z pani ust ani raz nie padło słowo samorząd. Nie da się wprowadzać tych wszystkich zmian, polityki rodzinnej, bez samorządów. Nie da się zwiększać kwoty wolnej od podatku bez rekompensaty utraconych dochodów w PIT dla samorządów. Nie będzie dobrej polityki bez współpracy z samorządem. Oni są dobrymi gospodarzami - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

15:18

 

Lider Ludowców stwierdził, że stawka 12 zł za godzinę jest potrzebna w umowach cywilno-prawnych, a nie o pracę, gdyż inaczej będzie ją bardzo łatwo obejsć.

 

15:16

 

- Nie można jedną zmianą - nawet ciekawie brzmiącą, 500 zł na dziecko - zmienić sytuacji demograficznej całego kraju. co się udało zmienić? Największy przyrost żłobkow w Europie, najdłuższe urlopy macierzyńskie, przedszkola za złotówkę - wyliczył lider PSL. - Jeśli chodzi o zmiany emerytur, to jest projekt PSL - zauważył.

15:15

 

Głos dla Władysława Kosiniaka-Kamysza.

 

15:14

 

Petru zapowiedział, że jego klub nie poprze rządu Beaty Szydło.

 

15:13

 

- Edukacja, niższe, prostsze podatki, jasne przepisy. Czekamy na konkrety. Zacznijcie od tego, a nie od trybunału i służb specjalnych. Miały być szuflady pełne ustaw - mówił Petru.

 

15:11

 

- Dlaczego w expose nie było nic o Trybunale Konstytucyjnym, o służbach specjalnych i szybkiej ścieżce ułaskawień? Mamy expose pani premier, a w tym czasie dzieją się zaskakujące rzeczy. Ograniczenie możliwości kontroli opozycji nad służbami specjalnymi, ułaskawienie, a jutro w szybkiej ścieżce będziemy głosowali zmiany w TK. Oczywiście Platforma nagięła prawo, bo powołała pięciu, więc niech dwóch się poda do dymisji. Nie zmieniajmy trybunału - zauważył Petru.

 

15:09

 

Podwójny odpis inwestycyjny, współpraca nauki z biznesem, przyspieszona amortyzacja, 15 proc. CIT, rozwój szkolnictwa technicznego - w tych kwestiach Petru widzi możliwość współpracy z rządem.

 

15:07

 


15:05

 

- Platforma zostawia wam kraj w trudnej sytuacji finansowej i to po skoku na nasze oszczędności w OFE. Dziś zaproponowano zwiększenie deficytu - zauważył Petru i wyliczył, że propozycje z expose oznaczają realny VAT na poziomie 28 proc.

 

15:03

 

Według lidera Nowoczesnej rząd nie zdoła wykonać swoich postulatów, ponieważ nie ma pokrycia w pieniądzu. - Nie dacie rady poprawić sytuacji emerytów obniżającym im emerytury. To oznacza wcześniejszy wiek emerytalny. Nie dacie rady poprawić sytuacji w ochronie zdrowia, nie zlikwidujecie kolejek, jak zlikwidujecie monopol NFZ i zamienicie go na monopol ministra zdrowia. Nie dacie rady sprawnie zarządzać Polską, jesli nie liczycie kosztów obietnic. Pani premier obiecała dzisiaj bardzo dużo. Ja mam obawy, że w sto dni puścicie nas wszystkich z torbami - powiedział.

 

15:03

 

Głos dla Ryszarda Petru.

 

15:02

 

- Dobre ustawy będziemy popierać. Naszym koalicjantem pozostaje Rzeczpospolita Polska i jej obywatele. W programie zabrakło postulatów przywrócenia obywatelom kontroli nad władzą i nad ich własnymi pieniędzmi. Zabrakło dokładnie tego, co pan powiedział z tej mównicy. I nad tym ubolewam, szkoda - zakończył Kukiz.

 

14:59

 

- Jestem zwolennikiem wybierania prokuratora generalnego i sędziów pierwszej instancji w wyborach. Chcemy publikować ich oświadczenia majątkowe. Trzeba zmienić zasady działania TK. Do tej pory często zachowywał się jako trybunał dyspozycyjny wobec władzy - kontynuował.

 

14:57

 

- Cieszymy się, że PiS chce zmieniać konstytucję, ale liczyłem na to, że to będzie rząd wielkiej zmiany, który będzie dążył do upodmiotowienia obywatela, który będzie mówił głośno mówił o potrzebie zmianie ordynacji na większościową, który będzie się kontaktował z obywatelami. Czekałem na pójście dalej. Na wzmocnienie roli referendum, tej podstawowej formy kontaktowanie się z ludem. Władzę ustawodawczą musimy oddzielić od władzy wykonawczej. Nie możemy dłużej tolerować podziału władzy wykonawczej między rządem a prezydentem. To się zwykle kończy sporami o krzesło i kompromitacją Polski - powiedział lider ruchu Kukiz'15.

 

14:56

Głos objął Paweł Kukiz.

 

14:54

 

Kaczyński wystąpił w trybie sprostowania. - Kiedy słuchałem pana przewodniczącego, to myślałem o  filozofii prawa i zastanawiałem się nad pojęciem fałszywej świadomości. Otóż z tego, co pan powiedział, wynika, że pan i pańskie środowisko tych ośmiu lat nie dostrzegło. Nie pamiętacie, jak oddziały zwarte policji ingerowały na stadionach, żeby likwidowac napisy przeciwko samemu panu premierowi - mówił.

 

14:54

 

- Będziemy opozycją twardą, broniącą wolności i praw obywatelskich. Próbujecie siłowo zawłaszczyć państwo. Na to naszej zgody nie będzie - zakończył Neumann.

 

14:53

 

- Pani premier, panie prezesie, w kampanii i przed chwilą dużo mówiliście o pakiecie demokratycznym wzmacniającym rolę opozycji. Po tym, co dokonaliście w ostatnich dniach, po służbach specjalnych, po trybunale konstytucyjnym, mogę tylko zaapelować do pana, żeby przestał już pan być takim demokratą. Niech pan o nas nie dba. Mamy wrażenie, że przesuwamy się w kierunku standardów nieeuropejskich, gdzie rola opozycji jest marginalna, a niezależne instytucje państwowe są niszczone - mówił Neumann.

 

14:51

 

- Szefem MON został Antoni Macierewicz. Ja rozumiem, że skoro boją się go Polacy, to będą bali się go nasi sąsiedzi - ironizował Neumann.

 

14:50

 

Według Neumanna zachowanie prezydenta sprawia, że urzędnicy państwowi mogą się czuć bezkarni.

 

14:48

 

Neumann przypomniał o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego. - Panie prezydencie, zawiódł pan nas i miliony Polaków. Zawiódł pan miliony Polaków, bo to wyraz politycznego klientelizmu. Mówię to z przykrością, bo wierzę, że wzniesie się pan ponad swoją polityczną przynależność. Myślę, że to będzie jeden z głównych elementów waszej polityki historycznej. Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego. Hasło "rodzina i sprawiedliwość" doskonale opisuje tą sytuacją - grzmiał z mównicy.

 

14:46

 

Neumann zauważył, że prezydent Duda nie chce przyjąć ślubowania od trzech sędziów TK, co ma być złamaniem konstytucji.

 

14:44

 

- W ostatnich tygodniach Platforma była pytana, jaką będziemy opozycją. Czy taką totalną, jaką wy byliście osiem lat, gdzie wszystko było "nie bo nie", legendarną "winą Tuska", czy odpowiedzialną i merytoryczną. To oczywiście pytanie retoryczne, bo Platforma to partia ludzi odpowiedzialnych za państwo. Będziemy ostro i twardo bronić polskiej wolności. Nigdy nie będzie zgody na działania, które państwo chcecie wprowadzić. Nie będzie zgody na zamach na wolne media czy Trybunał Konstytucyjny - kontynuował Neumann.

 

14:42

 

Neumann zauważył, że Szydło obiecała słuchać ludzi, ale dodał, że PiS słucha tylko "swoich ludzi". Zaczął także wymieniać rzeczy, które wymienia premier w swoim expose, a które już są zrealizowane. To m.in. bezpłatna pomoc prawna, żłobki i szkoły, współpraca gospodarki z nauką. - To wszystko jest, nie musicie tego budować, wystarczy to rozwijać - mówił.

 

14:41

 

- Mam pewien dyskomfort, ponieważ nie wiem do którego expose się odnieść - powiedział z przekąsem Neumann. - Mam wrażenie, że w pośpiechu, w którym działacie, nie poznaliście prawdy w ministerstwach i tego, co jest dokonane w Polsce. To chyba rzeczywiście brak wiedzy i dlatego w wystąpieniu premier było wiele półprawd, nieścisłości czy zupełnych rozminięć się z nią - powiedział Neumann.

 

14:40

 

Po Kaczyńskim głos zabierze Sławomir Neumann z PO.

 

14:38

 

Kaczyński o kwestii bezpieczeństwa w czasie debaty:

 

 

14:37

 

- Czas tolerancji dla korupcji się skończył. Jeśli ktoś to zrozumiał po składzie rządu, to dobrze zrozumiał - zapowiedział lider PiS.

 

14:33

 

- W rozwiniętym socjalizmie nie było cen, nie było pieniądza. Była zasada dominacji grupy A nad grupą B, czyli przemysłu ciężkiego, bo realizowano program na rzecz rosyjskich zbrojeń. Był przetarg głównie między organizacjami wojewódzkimi o inwestycje. One były rozdzielane całkowicie nieracjonalnie. Wreszcie był negatywny dobór kadr. (...) Ja sam przed wielu laty uczyłem aktywistów partyjnych. Musiałbym użyć brzydkich słów, żeby opisać ich kompetencje. To było wtedy. Teraz mamy gospodarkę prywatną. Ten program w dużej mierze jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw. Mamy pieniądz, ceny, więc mamy semantykę ekonomiczną - opowiadał Kaczyński.

 

14:29

 

- Potrzeba przeglądu konstytucji, jej zmiany, albo przynajmniej można rozważyć jej zmianę. Może potrzebna jest nowa? Ta już ma 20 lat. Naprawdę warto tymi sprawami się zająć. To są przedsięwzięcia, które powinny być prowadzone przez wysoką izbę - mówił Kaczyński.

 

14:27

 

- Potrzebna jest zmaina ordynacji wyborczej na dwóch poziomach: tych dotyczących spraw najbardziej podstawowych, czyli metod wybierania, sprawy okręgów jednomandatowych i wielomandatowych, ale także są kwestie techniczne. One były stawiane w tej izbie, chcieliśmy wprowadzić wiele zmian. Zostały on odrzucone. Mamy nadzieję, że tym razem w zgodzie je uchwalimy. Naprawdę są potrzebne. Nie mogą być takie sytuacje, że wynik wyborów budzi wątpliwości, nieważne czy uzasadnione. Wyborów nie mogą prowadzić ci, którzy są zainteresowani w ich wyniku. To jest rozwiązanie o charakterze absurdalnym. Nie możemy na to w dalszym ciągu się zgadzać - podkreślił Kaczyński.

 

14:24

 

Kaczyński wyraził satysfakcję z faktu, że w Sejmie nie ma już "wynalazków socjotechnicznych" i ugrupowań wywodzących się z PZPR.

 

14:21

 

Ostra walka polityczna, która toczy się w Polsce, źle służy prawdziwe. Mówi się, że na wojnie pierwszą ofiarą jest prawda. (...) Dzisiaj kwestia faktów, prawdy, jest problemem cywilizacyjnym. Mamy do czynienia z potężnym nurtem filozoficznym, który usprawiedliwa takie działania. Jeśli nie ma prawdy, jest tylko manipulacja. My się na to nie zgadzamy. Widzimy źródła tej sytuacji. Z jednej strony to stan mediów. Podkreślam, że media prywatne są poza naszym zasięgiem i nie mamy zamiaru tego zmieniać. Ale jeśli spojrzeć na to, co się dzieje w głównym nurcie, to funkcjonuje on tak, jakby był kurtyną dla maluczkich. Ale rzeczywistości nie widać. Ta kurtyna musi być zerwana - powiedział lider PiS i zapowiedział zmiany w mediach publicznych.

 

14:18

 

Kaczyński przypomniał o obwinianiu Polaków za Holokaust. - Musimy się temu przeciwstawić - powiedział i został nagrodzony oklaskami.

 

14:17

 

Mamy jeszcze jeden rodzaj bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo obywateli wobec własnego państwa. Taki problem istnieje także w państwach demokratycznych, praworządnych. Mieliśmy ten problem wielokrotnie po roku 1989. Reforma jest bezwzględnie potrzebna, żeby bezpieczeństwo było zapewnione. Nadużyć w tej dziedzinie jest naprawdę wiele - dodał Kaczyński.

 

14:15

 

Lider PiS zauważył, że potrzebna jest solidarność, której przejawem ma być m.in. obniżenie płac w spółkach skarbu państwa - chodzi o szefostwo tych firm. - Wspólnota przy pomocy państwa musi zapewnić sobie bezpieczeństwo, a właściwie kilka rodzajów. Pierwsze to bezpieczeństwo międzynarodowe. Chodzi o politykę zagraniczną, chodzi o bezpieczeństwo w sferze energetycznej i klasycznej obrony. Sprawa bezpieczeństwa będzie traktowana poważnie i racjonalnie. Inny rodzaj to bezpieczeństwo osobiste. Zapowiedziana reforma sprawiedliwości, modernizacja policji to odpowiedź na to wyzwanie - tłumaczył.

 

14:12

 

Według Kaczyńskiego dzisiaj w Polsce jest źle z egzekwowaniem prawa.

 

14:08

 

- Wydaje mi się, że można powiedzieć, że przed Polską stoją dwa główne wyzwania. Pierwsze to odnowa i konsolidacja wspólnoty narodowej. Drugie to skok cywilizacyjny, którego musimy dokonać, żeby gonić tych, którzy są przed nami. Trzeba postawić dwa pytania. Czy to, co powiedziała pani premier, jest właściwą odpowiedzią. Drugie, czy my w wysokiej izbie nie mamy jeszcze czegoś do zrobienia. Sądzę, że jeśli chodzi o konsolidację wspólnoty narodowej, odpowiedź musi być pozytywna. Wspólnota narodowa musi być wspólnotą obywatelska. Taka jest polska tradycja. Ale to nie tylko wybory, to także dialog. To ciągła rozmowa ze społeczeństwem. Pani premier przedstawiła wolę, plan tego rodzaju rozmowy. W niczym nie przesadzę, jeśli powiem, że jest do niej szczególnie predystynowana - powiedział na początek debaty prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

14:06

 

Marszałek Marek Kuchciński wznowił obrady.

 

14:01

 

W Sejmie rozległy się dzwonki wzywające parlamentarzystów na salę.

 

13:59

 

Za chwilę początek debaty. Posłowie już zbierają się w sali plenarnej.

 

13:51

 


13:48

 

Suchej nitki na expose nie zostawił Stefan Niesiołowski. Polityk PO skomentował je w swoim stylu.

 

 

13:25

 


13:18

 

Marek Biernacki z PO powiedział, że przekazał wiedzę o służbach łagodnie. - Decyzja o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego była podawana wtedy, kiedy wchodziłem do niego, więc o niej nie wiedziałem. Rozmawialiśmy o sprawach bezpieczeństwa państwa - mówił. - Byłem zaskoczony, że ułaskawienie nastąpiło przed wyrokiem - skomentował samą decyzję o ułaskawieniu.

 

13:16

 

Według Szymańskiego wielu europejskich polityków szuka pretekstu, żeby wycofać się z sankcji wobec Rosji nałożonych za agresję na Ukrainie.

 

13:15

 

- Nie możemy sprowadzać problemu terrorystów tylko do samych uchodźców. Kłopot jest w systemie. Zagrożenie terrorystyczne w Europie bierze się nie tylko z fali migracyjnej, ale i z radykalizacji środowisk - głównie muzułmańskich. Biorą w tym jednak udział także czasami Europejczycy, czego nie rozumiem - mówił Szymański.

 

13:10

 

- Chcemy brać udział w rozwiązywaniu problemu uchodźczego, bo ten problem mamy. Chcę to mocno zaznaczyć, ponieważ było wiele nadużyć w interpretowaniu naszej deklaracji. Problemem nie są uchodźcy, ale ludzie ze zła wolą, którzy mogą chcieć nadużywać ten system - powiedział. Według niego potrzebny jest efektywny system identyfikacji uchodźców - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. - Dzisiaj wiemy, że europejskie służby nie działają - dodał.

 

13:08

 

Według Morawieckiego podatki sektorowe nie wymagają zmiany ordynacji podatkowej. Był jednak znacznie ostrożniejszy w osądach od Szydło.

 

13:07

 

Do expose odniósł się także wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Koncentrujemy się na sprawach regulacyjnych i personalnych do pewnego stopnia. Chcemy zobaczyć, jak funkcjonuje wsparcie polskiego eksportu i przemysłu. Jednym z naszych priorytetów jest reindustrializacja - mówił.

 

13:00

 

Kopacz przypomniała, że jeśli finanse państwa staną się mało wiarygodne, Komisja Europejska ponownie nałoży na nas procedurę nadmiernego deficytu. Wtedy będzie bardzo ciężko wykorzystywać europejskie środki. - Chciałabym wiedzieć, jak ten rząd ogarnie to wszystko. Jak na razie mało profesjonalny plan na przyszłość. Z koszem prezentów dla wszystkich, czyli tak naprawdę dla nikogo. I wiemy, że jeśli ktoś dostaje, to ktoś inny musi zapłacić - powiedziała.

 

12:57

Z expose jest bardzo zadowolony nowy minister sportu.


12:55

 

Kopacz stwierdziła, że nie obawia się audytu działań jej rządu, który zapowiedziała Beata Szydło. Według niej PO zostawiła państwo w dobrym stanie, a finanse publiczne będą psute dopiero teraz.

 

12:54

 

- Jeżeli będzie nowelizacja budżetu to ja się pytam - komu się zabierze? - pytała dalej była szefowa rządu. - Ja miałam wrażenie, że żyjemy w dwóch równoległych światach. Zapowiadano, że to, co zostało już zrobione, znowu będzie zrobione - mówiła i przypomniała m.in. ulgi dla przedsiębiorców, orliki, budowę dróg i autostrad.

 

12:50

 

- Nie wiem co premier miała na myśli, kiedy mówiła o solidarności w kwestii uchodźców. (...) W Europie musimy być Polakami. Prosze sobie wyobrazić, gdybyśmy byli wyizolowani. Obrażeni na zachód i skonfliktowani ze wschodem. Czy wtedy byśmy budowali bezpieczeństwo? - pytała Kopacz.

 

12:48

 

Jest i komentarz byłej premier. - Wszyscy, którzy słuchali, słyszeli szerokie obietnice. Wszyscy dostaną to, czego oczekiwali. Podwyżki, leki, wszyscy dostaną od drugiego dziecka albo i pierwszego 500 zł co miesiąc, będziemy mieli wyższą wolną kwotę od podatku. Niektóre obietnice przerażają. Ja to rozumiem, też chcę rozwoju tego kraju. Ale kiedy ktoś chce jednym pstryknęciem znaleźć bilion i na nim budować kraj, to jest to niepoważne. Ja na tych wszystkich obszarach dopatrywałabym się tylko jednego szczegółu - źródła finansowania. Tego zabrakło - tłumaczyła Kopacz na sejmowym korytarzu.

 

12:42

 

Krytykę na Twitterze kontynuuje Rafał Trzaskowski.

12:40

 

Więcej o wystąpieniu Beaty Szydło TUTAJ.

 

12:38

 

12:31

 

Krytyczny wobec expose jest także Ryszard Petru. - Wcześniejsze emerytury będą bardzo drogie do państwa - powiedział. - Nie widzę sensu w popieraniu rządu, który mówi o sprawiedliwosci, a ułaskawia kolegów (Mariusza Kamińskiego - przyp. red.). Jutro może być skok na Trybunał Konstytucyjny - zauważył.

 

12:25

 

 

12:22

 

Expose nie spodobało się Stefanowi Niesiołowskiego. Według niego było "nudne" i "pełne kłamstw". - Część z tych zmian będzie można zrealizować na skutek przesunięć wewnątrz budżetu. To nie jest program tylko na sto dni, ale to jest działanie i na cztery lata, i które będzie dalekosiężne. Władza powinna myśleć o rozwoju kraju w bliższej, ale i dalszej perspektywie - powiedziała z kolei Elżbieta Witek.

 

12:20

 

Marszałek Marek Kuchiński zapowiedział przerwę do godziny czternastej. Teraz kluby mają czas na przygotowanie się do debaty.

 

12:19

 

Dość nieoczekiwana mina prezydenta po zakończeniu expose. Zamyślił się, czy nie przypadło do gustu? 

 

 

 

12:15

 

Szydło po zakończeniu expose odebrała gratulacje. Pierwsze od Jarosława Kaczyńskiego.

 

 

12:12

 

- W tych niepewnych czasach musimy być razem. Rząd PiS jest gotowy do współpracy. Dziś proszę całą wysoką izbę o współpracę. Nie dla naszych ambicji politycznych i karier, ale dla Polaków. Dzisiaj Polacy chcą współpracy i dialogu. Jestem pewna, że razem damy radę. Pamiętajmy, że jesteśmy wszyscy jedną, wielką, biało-czerwoną drużyną. Bardzo państwa proszę o wotum zaufania dla naszego rządu - zakończyła Szydło.

 

12:11

 

Szydło stwierdziła, że poprzedni rząd nie pozostawił informacji o stanie państwa. - Ale my taki audyt przeprowadzimy - zapowiedziała. - To kwestia istotna dla Polaków, którzy chcą wierzyć w uczciwość swojego państwa. My powiemy, jaka jest sytuacja i w jakim momencie przejmujemy władzę. Wyręczymy w tym naszych poprzedników - dodała.

 

12:07

 

- Powiem krótko: Polska pod rządami PiS będzie zachowywała się podmiotowo. Będziemy przeciwstawiać się podziałom w UE i poza nią, będziemy zabiegali o silną Polskę na arenie międzynarodowej. We współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą nawiążemy do polityki świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedziała Szydło i zebrała gromkie oklaski.

 

12:05

 

W zakresie polityki zagranicznej będziemy mieli trzy cele. Bezpieczeństwo rozumiane klasycznie, kiedy konflikt toczy się obok nas (na Ukrainie - przyp. red.), po drugie bezpieczeństwo gospodarcze, szczególnie w sferze energetycznej i informatycznej. Po trzecie, uzyskanie właściwego statusu państwa na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne, będziemy prowadzili zajęcia równoległe i uzupełniające się - powiedziała i zapowiedziała wzmocnienie armii, które będzie służyło także rozwojowui polskiej gospodarki. - Z drugiej strony działania prowadzące do wzmaniania wschodniej flanki NATO - dodała.

 

12:04

 

Nowe autostrady, nowe drogi - zapowiedziała Szydło, ale mówi także o żegludze rzecznej. - Chcemy, by polskimi rzekami płynęły barki stworzone w polskich stoczniach - zauważyła.

 

12:01

 

Według Szydło wstydem polskiego państwa jest zabieranie rodzicom dzieci tylko dlatego, że mają niskie dochody. Jej rząd ma sobie poradzić z tym problemem.

 

11:59

 

Opozycja na razie nie ma prawa głosu, ale komentarze sypią się na Twitterze.

 

 

11:57

 

Ogromną rolę w życiu publicznym odgrywają media. większość z nich jest prywatna i rząd nie odgrywa w nich żadnej roli. Będziemy to szanować. Inaczej będzie w przypadku mediów publicznych. Obywatel ma prawo do rzetelnej informacji. Życie publiczne powinno być przejrzyste i transparentne. Dotyczy to także ludzi, którzy sprawują władzę, a może przede wszystkim. Media publiczne muszą mieć środki, które pozwolą im na rzetelne wykonywanie ich misji. Podkreślmy jeszcze raz: misji - powiedziała.

 

11:55

 

- Polscy twórcy muszą czuć się doceniani przez państwo. Zarówno ci, którzy tworzą kulturę wysoką, ale i ci, którzy w swoich małych środowiskach ich tradycje lokalne, które wywiedli z rodzinnych domów, nie zniknęły - zauważyła.

 

11:54

 

Szydło zapowiada powrót polityki historycznej. - Nie wstydźmy się budować etosu polskich bohaterów, pamiętajmy o nich zawsze - powiedziała.

 

11:52

 

- Państwo jest nie tylko organizacją, ale i jakością moralną. Musi być znowu przedmiotem naszej dumy - stwierdziła.

 

11:50

 

Zmienić ma się także szkolnictwo wyższe. - Naukowcy powinni mieć szansę na to, by kształcić młode pokolenia Polaków, prowadzić własne kariery naukowe, badawcze, żeby ich praca była wykorzystywana przez państwo, przez polską gospodarkę. Tego potrzebuje szkolnictwo wyższe. Tym bardziej powinniśmy wspierać naukowców. (...) Będziemy czynić wszystko, aby na uczelnię wrócił nastrój wolności badań i wypowiedzi. Wolności kontaktu z ludźmi zewnętrznymi, także prezentującymi mniej popularne opinie - wyjaśniła.

 

11:49

 

Życie to nie test. Szkoła powinna kształować wiedzę i postawę - powiedziała Szydło w kontekście formuły egzaminów w polskich szkołach. - Wysokie wymagania merytoryczne, wychowawcze i kształtowanie świadomości to droga do sukcesu w wymiarze indywidualnym i narodowym. Trzeba wrócić do pełnego nauczania historii i klasycznego kanonu lektur - mówiła.

 

11:46

 

Według Szydło rząd będzie chciał wykorzystać doświadczenie pedagogów. Ponadto duży wpływ ma być także rodziców na wychowanie dzieci w szkołach. - Ogromnym problemem polskiej szkoły jest biurokratyzacja. Odbiurokratyzujemy polską szkołę. Ona ma uczyć, wychowywać, a polscy nauczyciele mają mieć godne warunki, aby kształcić młode pokolenia Polaków - stwierdziła. Przypomniała także o szkolnictwie zawodowym. Zapowiedziała jego odbudowę.

 

11:45

 

- Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru. To oni będa decydowali, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku lat sześciu czy siedmiu - zapowiedziała. - Stopniowo wrócimy do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum - dodała.

 

11:43

 

Zadaniem nowego ministra finansów będzie znalezienie środków na 500 zł na dziecko. - Wprowadzimy podatek od banków i supermarketów, zwiększymy o miliard pobór dywidend, o miliard deficyt, osiągniemy lepszy pobór podatków. Mamy pole manewru już w ramach przyszłorocznego budżetu - powiedziała.

 

11:40

 

Szydło zapowiedziała także wspieranie mniejszych ośrodków, nie tylko dużych metropolii. - Sprzeciwiamy się także tzw. zwijaniu państwa. - Zamykaniu szkół, placówek pocztowych. Ten trend musi się zahamować a nawet odwrócić. Państwo musi wrócić na wieś. Musimy wrócić do sytuacji, kiedy na wsparcie rządu było przekazywane prawie 3 proc. PKB. Chodzi o wyrównywanie szans i przyzwoitość - powiedziała.

 

11:36

 

Premier zapowiedziała także powrót do szkół gabinetów dentystycznych.

 

11:34

 

Szydło przeszła do służby zdrowia. Zapowiedziała powrót do programu Zbigniewa Religi i podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Podkresliła także, że choć nie jest przeciwna prywatnym przedsięwzięciom medycznym, trzeba ją oddzielić od publicznej służby zdrowia, która ma być finansowana budżetowo. 

 

11:32

 

Ważnym elementem polityki prorodzinnej jest nasz program mieszkaniowy. Chodzi o budowę tanich mieszkach na działkach, które państwo odstąpi za symboliczną cenę - powiedziała Szydło. Mieszkania mają być budowane nie ze środków budżetowych, a bankowych, ale ich czynsz ma być jednoczesną powolną spłatą mieszkań.

 

11:31

 

Szydło wraca do rodziny i przypomina o nowym resorcie: ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. - Nasz rząd będzie wspierał rodziny. Polskie rodziny są bardzo ważne.

 

11:30

 

Szydło przeszła do przemysłu i zapowiedziała szeroko zakrojoną walkę o niego - od stoczni po ośrodki badawczo-rozwojowe związane z rozwojem nano- i biotechnologii.

 

11:29

 

Według Joachima Brudzińskiego nie wszyscy w Sejmie słuchają Beaty Szydło.

 

 

11:28

 

Szydło zapowiedziała amortyzację inwestycji - nawet podwójną tych inwestycyjnych. Jej rząd ma zamiar zachęcać polskich przedsiębiorców do inwestowania pieniędzy uśpionych na kontach.

 

11:26

 

- Środki europejskie są wykorzystywane nieefektywnie. Nie ma powodu, żeby kilometr autostrady kosztował tyle, ile w najbardziej górzystych krajach Europy. I żeby te drogi niemal natychmiast wymagały naprawdy - powiedziała i zauważyła, że środki z nowej perspektywy unijnej wciąż są praktycznie niewykorzystane.

 

11:25

 

Szydło przypomniała słynny bilion z kampanii wyborczej. - To symbol - stwierdziła i przyznała, że inwestycje w państwo mogą być nawet większe.

 

11:23

 

Szydło za najistotniejszą kwestię dla jej rządu uznała gospodarkę i usuwanie przeszkód dla polskich przedsiębiorców. - Polska potrzebuje przedsiębiorczości młodych Polaków. Musimy wykorzystać ich znaną na świecie kreatywność. Dzięki nim rozwiniemy gospodarkę opartą na innowacjach. Mamy program, który doprowadzi do tego, że małe firmy będą stawały sie średnimi, średnie dużymi, a duże będą konkurowały na rynku globalnym - zapowiedziała.

 

11:22

 

 

11:20

 

- Chcę mocno podkreślić, że będziemy rozmawiali z Polakami. Będziemy rozmawiać, będziemy słuchać i będziemy - co najważniejsze - słyszeć, co do nas mówią Polacy. I chcę jasno powiedzieć - zrobimy to. Razem damy radę.

 

11:19

 

- Przeznaczane środki będziemy traktowali nie jako wydatki, ale jako inwestycje w polską rodzinę. Chodzi o politykę prorodzinną. Musimy przełamać zapaść demograficzną. Trzeba podjąć walkę z biedą, która dotyka wielu rodzinych wielodzietnych. Po trzecie, trzeba odbudować w Polsce wiarę w demokrację, w dotrzymywanie obietnic - powiedziała.

 

11:18

 

Szydło przeszła do priorytetów na pierwsze sto dni rządów. - Dziecko to nie koszt, to inwestycja - powiedziała i zapowiedziała wprowadzenie słynnych już 500 zł na dziecko. - Po drugie obniżenie wieku emerytalnego, po trzecie podneisienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys., po czwarte bezpłatne leki od 75. roku życia, po piąte podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł.

 

11:17

 

Dziś zawieramy kontrakt z Polakami na cztery lata. Jeżeli będą zadowoleni, może przedłużą go na kolejne 4 lata - mówiła.

 

11:16

 

- Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - tak Beata Szydło przedstawiła priorytety swojego rządu. - Stany gospodarki, spraw społecznych i państwa nie są na poziomie realnych procesów społecznych rozdzielne. Przeciwnie - łączą się ze sobą - powiedziała Szydło i zapowiedziała dążenie do synergii. 

 

11:14

 

Pokora, praca, umiar, roztropność i słuchanie obywateli. To są zasady, którymi będziemy się kierować. Koniec z arogancją władzy i pychą - stwierdziła szefowa rządu.

 

11:13

 

- Polacy, tak jak inni Europejczycy, pragną dziś bezpieczeństwa. Będziemy solidarnie współpracować w walce z terroryzmem z innymi państwami. Podkreślę jeszcze raz. Dla rządu RP rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polek i Polaków - powiedziała premier.

 

11:12

 

- Staję dzisiaj przed wami jako jedna z was, staję przed państwem w wyjątkowej sytuacji, kiedy kilka dni temu we Francji dokonano zamachu terrorystycznego. Zginęło wielu ludzi, na naszych oczach rozegrał się dramat - rozpoczęła Szydło.

 

11:10

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wita prezydenta Dudę, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premier Beatę Szydło i jej ministrów oraz innych przybyłych gości.

 

11:09

 

 

11:06

 

Szydło jest już w drodzę na salę plenarną, za chwilę zaczynamy. Posłowie właśnie oklaskują Andrzeja Dudę.

 

11:04

 

Mamy drobne opóźnienie. Czekamy na szefową rządu. Na sali plenarnej czeka coraz więcej posłów:

 

 

 

10:58

 

Premier Beata Szydło wchodzi do Sejmu.

 

10:43

 

W Sejmie pojawił się już prezydent Andrzej Duda.

 

10:40

 

Beata Szydło jest w drodze do Sejmu. Niedługo początek expose.

 

Debata po expose

 

Wystąpienie Szydło potrwa półtorej godziny, następnie zostanie ogłoszona przerwa, by kluby mogły przygotować się do tzw. średniej debaty. Przedstawiciele PiS będą mieli do wykorzystania 117 minut, PO - 70 min., Kukiz'15 - 24 min., Nowoczesna - 17 min., a PSL - 12 min. Po debacie posłowie będą zadawać nowej premier pytania.

 

O godz. 21:30 rozpoczną się głosowania, w tym nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu. Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.


W bloku głosowań planowany jest także wybór sekretarzy Sejmu, członków Trybunału Stanu i składu osobowego sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.


Rząd premier Szydło został powołany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z konstytucją premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

polsatnews.pl, PAP, foto: PAP/Radek Pietruszka

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie