Rosyjska linia uziemiła wszystkie Airbusy A321

Świat
Rosyjska linia uziemiła wszystkie Airbusy A321
PAP/EPA
Szczątki rosyjskiego samolotu na miejscu katastrofy w Egipcie.

Rosyjski przewoźnik turystyczny Kogalymavia wstrzymał loty wszystkich swoich samolotów Airbus A321. Czarterowa linia chce przeprowadzić dodatkowe kontrole maszyn. W sobotę taki samolot rozbił się w sobotę na Synaju. Zginęły wszystkie 224 osoby.

O wstrzymaniu lotów poinformował Rostransnadzor - rosyjska federalna służba ds. nadzoru w sferze transportu. Rostransnadzor podał, że firma lotnicza Kogalymavia przekazała rozporządzenie o wstrzymaniu eksploatacji wszystkich maszyn A321 na czas przeprowadzenia przez nią dodatkowych kontroli i działań korekcyjnych z uwzględnieniem informacji o nagłym rozpadnięciu się konstrukcji samolotu podczas lotu na dużej wysokości.


Media w Rosji podały, że samoloty Kogalymavia są wzięte w leasing z Irlandii. Maszyny zostały zarejestrowane w Irlandii i powinny przechodzić przegląd techniczny w organizacjach zatwierdzonych przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).


Ostatnią taką szczegółową kontrolę, tzw. C-check, rozbita maszyna miała 18 marca 2014 roku w Turcji w centrum Turkish Habom, które ma certyfikat EASA. Ostatnie sprawdzenie zdatności do lotu miało miejsce w pierwszym kwartale tego roku.


Samolot pasażerski Airbus-321 linii Kogalymavia, który rozbił się w sobotę 31 września na Synaju w Egipcie, leciał z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk do Petersburga.


Na zdjęciu rosyjski minister sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow na miejscu katastrofy podczas oględzin pozostałości samolotu.

 

Czytaj więcej: CNN: przyczyną katastrofy airbusa była zapewne bomba.

 

PAP

hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie