Ciężki czas dla alergików. Prof. Januszewicz: Działajmy rozsądnie i ograniczmy kontakt z alergenem

Polska
Polsat News
W maju można w powietrzu spotkać wiele pyłków, które wywołują alergie

Trwa czas pylenia drzew i krzewów. Dostrzec to można po wszechobecnym "kurzu", który osiada na samochodach, ławkach i oknach. Dla alergików to trudny okres. - Nasza reakcja powinna być zdroworozsądkowa - powiedział prof. Paweł Januszewicz. - Jeżeli wiemy, na co jesteśmy uczuleni, to ograniczmy z danym alergenem kontakt - dodał.

- Niestety, coraz trudniej jest uniknąć alergenów - przekazał w Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. - Ostatnie badania pokazują, że sezony pylenia drzew i krzewów są coraz dłuższe. Wynika to po części ze zmian klimatu - dodał.

 

- Obecnie dla niektórych gatunków roślin pylenie zaczyna się 20 dni wcześniej, a kończy się tydzień później. Dlatego też tak dużo tych pyłków zawieszonych jest w powietrzu - poinformował ekspert medyczny. 

 

Profesor przypomniał, że alergia to uogólniona reakcja wielu mikrozapaleń, do których dochodzi w naszym ciele. - Powstają one w wyniku niewłaściwej odpowiedzi na cząsteczki, które trafiają do naszego organizmu - wyjaśnił. - Im dłuższy czas kontaktu z alergenem, tym intensywniejsza i niewłaściwa może być reakcja organizmu - przekazał.

Ciężki czas dla alergików. "Powinniśmy ograniczyć kontakt z alergenem"

- W trakcie alergii każdy z nas powinien zasięgnąć rady lekarza - stwierdził prof. Januszewicz. - Nasza reakcja powinna być zdroworozsądkowa. Jeżeli wiemy, co nas uczula, to powinniśmy ograniczyć z tym kontakt. Gdy w danym momencie coś pyli, to ograniczmy wyjścia na zewnątrz lub unikajmy miejsc, gdzie jest dużo tych roślin - poradził.

 

WIDEO: Ciężki czas dla alergików. Prof. Januszewicz: Działajmy rozsądnie i ograniczmy kontakt z alergenem

 

 

Ekspert medyczny stwierdził też, że gdy mamy leki na alergię, to lepiej je wziąć wcześniej. - Wówczas działają one skuteczniej i ograniczają przesadną reakcję organizmu - dodał.

 

- Czasami jednak trudno odróżnić alergię od przeziębienia. Dla nas wskazówką powinny być objawy - powiedział prof. Januszewicz. - Drapanie w gardle, wodnista wydzielina z nosa - gdy pojawią się zbyt często, to może jest to reakcja alergiczna - wyjaśnił. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Prof. Paweł Januszewicz: Powikłania po COVID-19 szczególnie ciężkie u dzieci

 

Gość Polsat News przekazał, że domowe sposoby na alergię czasami są bardzo pomocne. - A niektóre z nich mogą być naprawdę skuteczne. Jeśli chcemy obniżyć stężenie alergenu, powinniśmy wywiesić pranie - powiedział.

 

- Wilgotne powietrze zadziała jak filtr i pomoże nam przetrwać wzmożony okres pylenia - podsumował profesor.

mbl/ sgo/Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!