Eksplozja Nord Stream. Eksperci obalają teorię z wykorzystaniem jachtu

Świat
Polsat News
Eksperci mają wątpliwości ws. teorii z jachtem i małą grupą sabotażystów

Ładunki do wysadzenia gazociągu Nord Stream dostarczono jachtem? Göran Swistek z berlińskiej fundacji Nauka i Polityka twierdzi, że to "trudne lub niemożliwe". - Na taką operację potrzeba przynajmniej kilku dni - wskazał.

W ubiegłym tygodniu dziennik "The Times" opublikował artykuł, według którego za eksplozją gazociągu Nord Stream stał obywatel Ukrainy. Oligarcha miał zatrudnić sześcioosobową ekipę, która na wynajętym jachcie dotarła w okolice gazociągu.

 

Niemieccy eksperci zastanawiają się jednak czy przeprowadzenie operacji w tak małym zespole byłoby możliwe. - Sama taka operacja, nie licząc czasu, który jest potrzebny na dowiezienie ładunków wybuchowych, to operacja, którą wykonuje się w kilka godzin. Powiedzmy dwie-trzy - zaznaczył podczas konferencji prasowej Göran Swistek z berlińskiej fundacji Nauka i Polityka.

Specjalne zadanie nurków

- Również nurkowanie na tej głębokości nie jest prostym zadaniem. W tym przypadku trzeba było wykorzystać różne butle tlenowe. Wykonanie takiej akcji tylko w jednym miejscu, a znane są trzy miejsca, to spore zaangażowanie, wymagające czasu - mówił dalej.

 

WIDEO: Eksperci o sabotażu gazociągu Nord Stream

 

 

Swistek wskazał też, że w operacji, według doniesień, miał brać udział mały jacht i dwóch-trzech nurków, którzy "tę samą operację muszą powtarzać". - Wiadomo, że w którymś momencie będą zmęczeni i będą musieli się zregenerować - zaznaczył.

Mały jacht to fałszywa informacja?

- Trzeba się przemieszczać, precyzyjnie namierzyć gazociąg. Na taką operację potrzeba przynajmniej kilku dni - uważa ekspert.

 

ZOBACZ: Rosja. Dmitrij Pieskow: Zachód chce zamieść sprawę wybuchów na Nord Stream pod dywan

 

Swistek dodał, że doniesienia medialne mówią o małej jednostce, która musiałaby przetransportować ponad 400 kilogramów materiałów wybuchowych. - Ponieważ do wykonania tego sabotażu potrzebujemy tak wielu elementów, to uważam, że do jego wykonania wykorzystanie małego jachtu wydaje się trudne lub niemożliwe - ocenił.

jk/ml/ Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!