Niezwykłe sceny na mistrzostwach. Transpłciowa łyżwiarka nie mogła wstać

Świat
TV2
Minna-Maaria Antikainen przed tranzycją rywalizowała z mężczyznami

Na ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Łyżwiarstwie Figurowym w Espoo wystąpiła pierwsza transpłciowa łyżwiarka z Finlandii. 45-letnia Minna-Maaria Antikainen miała jednak problemy z wykonaniem jakiejkolwiek figury. Po niespełna minucie upadła na lód i nie była w stanie samodzielnie wstać.

Niecodzienne sceny rozegrały się w środę na zawodach w łyżwiarstwie figurowym w fińskim Espoo. Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw Europy gospodarze postanowili zaprezentować pierwszą transpłciową łyżwiarkę ze swojego kraju. Minna-Maaria Antikainen wyjechała na lód podczas prezentacji flag.

 

Media społecznościowe obiegło nagranie z występu transpłciowej łyżwiarki figurowej. Widać na nim, że ma problemy z wykonaniem jakiejkolwiek figury. Wywraca się po niespełna minucie i nie może samodzielnie wstać. Dopiero po chwili podjeżdża do niej inna zawodniczka z Finlandii, która podaje jej pomocną dłoń oraz przekazuje Antikainen flagę kraju.

 

Wystąpiła na mistrzostwach w łyżwiarstwie figurowym. Wcześniej rywalizowała z mężczyznami

Znana przed tranzycją jako Markku-Pekka Antikainen zawodniczka zaczęła jeździć na łyżwach po rozpadzie swojej rodziny, 17 lat temu. W 2014 roku jej trenerką została Elise Luovula, mistrzyni Finlandii w łyżwiarstwie figurowym z 1985 roku. Trzy lata po rozpoczęciu profesjonalnych treningów - jeszcze jako mężczyzna - Antikainen zajęła 3. miejsce na nieformalnych Mistrzostwach Świata w Łyżwiarstwie Figurowym dla Amatorów w niemieckim Oberstdorfie. Nie pozwolono jej jednak odebrać medalu, ponieważ przyszła na ceremonię w spódnicy.

 

Transpłciowa właścicielka gospodarstwa wiejskiego w fińskim Siilinjärvi opisała w rozmowie z mediami, że od dziecka marzyła o karierze łyżwiarki figurowej. Minna-Maaria Antikainen zdobyła tytuł rolnika roku 2017 regionu Karelia Południowa.

jkm/ac/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!