Ciepły niż nadciąga nad Polskę. Idą roztopy, wydano alerty hydrologiczne. Prognoza pogody

Polska
Pixabay/Don White/IMGW
Wydano ostrzeżenia hydrologiczne

Najbliższe dni przyniosą wyższe temperatury. Za sprawą niżu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. W poniedziałek w części kraju termometry mogą wskazać cztery stopnie powyżej zera - a to sprawi, że zacznie topnieć śnieg, który spadł w ciągu ostatnich dni. IMGW wydał ostrzeżenia o trudnych warunkach na drogach. Niektóre rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze i alarmowe.

- W niedzielę do Polski napływać będzie cieplejsze powietrze. Wszystko to za sprawą niżu znad Włoch - przekazała Agnieszka Prasek z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Jak dodała, zachmurzenie będzie duże, z przejaśnieniami i rozpogodzeniami w części wschodniej i południowo-wschodniej kraju. Temperatura maksymalna na sporym obszarze kraju wyniesie od minus 2 stopni do plus 2 stopnia Celsjusza.

 

Najcieplej będzie na północnym zachodzie, gdzie możliwe są 4 stopnie. "Wiatr będzie umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny, z kierunku północno-wschodniego" - przekazał IMGW na Twitterze.

 

 

IMGW wydał ostrzeżenia o trudnych warunkach na drogach

Według prognozy pogody w najbliższych godzinach można spodziewać się słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź na południu i wschodzie kraju.

 

Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami dla południowych województw. Szczególnie dla dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie mogą występować słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Na drogach może być ślisko.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne wydano dla kilku rzek na wschodzie kraju

Dla obszaru zlewni Krzyny (woj. podlaskie) wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia. Ma nastąpić tam wezbranie wody z przekroczeniem stanów alarmowych.

 

Alerty drugiego stopnia wydano dla zlewni rzeki Biebrzy i górnej Narwi (woj. podlaskie), a także zlewni rzeki Tanew, Lubaczówki i Huczwy (woj. lubelskie). Ponadto na rzece Bug możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

 

IMGW
Ostrzeżenia hydrologiczne

Jaka pogoda w przyszłym tygodniu?

Z nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie przeważnie duże, z przejaśnieniami na północy. Tam spodziewane są marznące opady deszczu i mżawki. Na południowym wschodzie i wschodzie prognozowane są mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Lokalnie spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

 

Temperatura minimalna od 0 do minus 1 na południowym zachodzie i południu do minus 5 stopni na północnym wschodzie. Wiatr z kierunków północno-wschodnich, przeważnie słaby. 

 

ZOBACZ: Niebezpieczna pogoda. Setki urazów, SOR-y w całym kraju pękają w szwach

 

W poniedziałek na południu Polski będzie przewaga zachmurzenia. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 300 m.

 

Temperatura maksymalna od minus 1 stopnia na Suwalszczyźnie i w dolinach górskich do 4 stopni na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Wiatr prognozowany słaby, północno-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz prognozę pogody Polsat News

mbl/wka/Polsat News / Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!