Atak zimy. Spadnie nawet 30 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Polska
PAP/Grzegorz Momot/wxcharts
Zima zaatakowała także Zakopane

Zima powróciła do Polski na dobre. Prognozy pogody zapowiadają obfite opady śniegu, szczególnie na południu kraju. W ciągu najbliższych godzin przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 30 cm. Intensywnie sypać ma również w nocy oraz w sobotę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w piątek nad południowo-wschodnim obszarem kraju prognozowane jest duże zachmurzenie. Na północnym zachodzie Polski mogą wystąpić lokalne przejaśnienia.

 

Intensywne opady śniegu przewidywane są na południu Polski. Temperatura wynosić będzie od minus 3 stopni Celsjusza w obszarach podgórskich Karpat do 3 stopni nad morzem.

 

Na południowym wschodzie wiatr wzmagać się będzie do umiarkowanego i porywistego, powodując lokalnie zawieje śnieżne.

 

 

Na Twitterze IMGW przekazało, że w Zakopanem grubość pokrywy śnieżnej zwiększyła się o 19 cm i wynosi już 43 cm.

 

"Uwaga w najbliższych godzinach śniegu będzie wciąż przybywać w górach pokrywa może nawet sięgać do 200 cm wysokości" - napisano w mediach społecznościowych.

 

 

Na południu Polski wydano ostrzeżenia. Może spaść do 30 cm białego puchu

IMGW wydał ostrzeżenie przed opadami śniegu w Krakowie. Obowiązywać będzie od popołudnia w piątek do soboty rano. Wedle prognoz może spaść od 15 do 30 cm śniegu.

 

Na południu woj. małopolskiego spodziewane są największe opady śniegu - od 20 do 30 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

 

Intensywne opady śniegu wystąpią także z piątku na sobotę

W nocy z piątku na sobotę nad Polskę nasunie się niż przynoszący intensywne opady śniegu we wschodniej połowie kraju.

 

Miejscami może spaść nawet do 10-15 cm śniegu. Na krańcach wschodnich nad ranem opady śniegu mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem, a lokalnie może pojawić się nawet deszcz marznący, powodujący gołoledź.

 

ZOBACZ: Niebezpieczna pogoda. Setki urazów, SOR-y w całym kraju pękają w szwach

 

Najspokojniej będzie na północnym zachodzie kraju, gdzie będzie pogodnie, ale tam lokalnie mogą tworzyć się marznące mgły. Temperatura minimalna niemal w całym kraju będzie ujemna i wyniesie od minus 7 stopni w obszarach podgórskich Karpat, minus 1 na przeważającym obszarze, do 2 stopni nad samym morzem.

 

Przemieszczaniu się niżu będzie towarzyszył porywisty wiatr, osiągający na wschodzie Polski do 55 km/h i powodujący miejscami zawieje śnieżne i ograniczenie widzialności.

 

W sobotę intensywne opady śniegu będą przemieszczać się będzie na zachód kraju. W pasie od Mazur, przez centrum, po Dolny Śląsk może spaść do 10-15 cm śniegu. Temperatura maksymalna będzie oscylować wokół 0 stopni Celsjusza i wyniesie od minus 5 stopni w rejonach podgórskich Karpat do 5 stopni nad morzem.

 

Wiatr, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, będzie porywisty, do 65 km/h, a nad morzem nawet do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne i ograniczenie widzialności w trakcie intensywnych opadów śniegu

mbl/ml/ Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!