Watykan. Georg Gänswein: Benedykt napisał do Franciszka, że potrzebny jest "silny opór" wobec gender

Świat
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Georg Gänswein, osobisty asystent zmarłego papieża seniora Benedykta XVI

"Starcie przeciwnych obozów" - tymi słowami Georg Gänswein, osobisty asystent zmarłego papieża seniora Benedykta XVI nazwał relacje między oboma pontyfikatami. Jak zaznaczył, papież Franciszek nie słuchał swojego poprzednika m.in. o tym, jak radzić sobie z "propagandą na temat filozofii gender".

Od pogrzebu Benedykta XVI minęły dopiero dwa dni, a na jaw wychodzą kolejne kwestie, które dzieliły go z Franciszkiem. Informacje o "starciach przeciwnych obozów" wychodzą od osobistego asystenta zmarłego papieża emeryta. 

 

Cytowany przez "Corriere della Sera" Gänswein wyjawił, że owe starcia odbywały się na płaszczyznach ideologicznych. W swojej książce odtwarza różne wizje Franciszka i Benedykta XVI. Jednym z głównych tematów było to, jak radzić sobie z "propagandą na temat filozofii gender".

 

Ratzinger napisał to do Bergoglio zgadzając się, że konieczne jest "znalezienie równowagi między szacunkiem dla osoby a miłością duszpasterską i doktryną wiary". Zarazem ostrzegł przed filozofią gender. Zdaniem Benedykta XVI ideologia mogła prowadzić do "celowej manipulacji bytem". "Wiem, że wielu homoseksualistów uważa, że są oni pretekstem do wojny ideologicznej. Dlatego konieczny jest zdecydowany i publiczny opór" - miał pisać papież emeryt.

 

"Franciszek nie słuchał Benedykta XVI w temacie propagandy gender" - stwierdził Gänswein.

Pogrzeb Benedykta XVI

W czwartek świat pożegnał papieża emeryta Benedykta XVI, który spoczął w krypcie, w której ósmego kwietnia 2005 r. pochowany został  Jan Paweł II. 

 

ZOBACZ: Pogrzeb Benedykta XVI: Media o porównaniach z pożegnaniem Jana Pawła II

 

W Rzymie nie brakowało ani duchownych, ani pielgrzymów z Polski, w której pochodzący z Niemiec papież miał wielu sympatyków. Wśród obecnych znalazł się też prezydent Andrzej Duda. 

 

Podobnie jak podczas pogrzebu papieża Polaka, po zakończeniu uroczystości w tłumie pielgrzymów pojawił się transparent z napisem "Santo Subito", wzywającym władze Kościoła do ogłoszenia zmarłego papieża świętym. W czwartek wierni skierowali podobny apel domagając się wyniesienia na ołtarze Benedykta XVI.

ap/grz/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!