Peru. Naukowcy odkryli ponad sto geoglifów na płaskowyżu Nazca

Świat
Jorge Olano / Yamagata University / Reuters
Naukowcy odkryli ponad sto geoglifów na płaskowyżu Nazca

Ponad 160 rysunków wykonanych metodą nasypową odkryli na płaskowyżu Nasca w Peru naukowcy z japońskiego Yamagata University. Figury pochodzące sprzed dwóch tysięcy lat mają średnio od dwóch do sześciu metrów i przedstawiają ludzi, koty, węże, gwanako (ssaki z rodziny wielbłądowatych) czy alpaki.

Peruwiańscy i japońscy badacze z Yamagata University na płaskowyżu Nazca położonym na południowym wybrzeżu Pacyfiku w Peru odkryli 168 geoglifów. Te rysunki wykonane metodą nasypową pochodzą sprzed ponad dwóch tysięcy lat i przedstawiają ludzi, koty, węże, orki, ptaki, lamy, gwanako oraz alpaki.

 

"Jorge Olano, główny archeolog programu badawczego Nazca Lines, powiedział, że nowe figury miały średnio od dwóch do sześciu metrów długości" - podaje Reuters.

Geoglify inne niż wszystkie 

Badacze geoglifów cały czas nie wiedzą, jaki cel miało stworzenie rysunków widocznych wyłącznie z wysokości. Jednak odkryte w tym miesiącu rysunki są inne, bo na tyle małe, że można je zobaczyć z ziemi. 

 

Jorge Olano / Yamagata University / Reuters
Jeden ze 168 nowych rysunków odkrytych przez naukowców

 

ZOBACZ: Kanada. Niesamowite odkrycie. Aparat legendarnego podróżnika znaleziony w lodowcu

 

Badania były wspierane m.in. przez rząd Peru, a ich wyniki pomogą ustalić obszar podlegający ochronie przed ekspansją urbanistyczną i gospodarczą. 

Płaskowyż Nazca

Nazca to pustynny płaskowyż znany z tzw. Rysunków z Nazca. To system linii geometrycznych, które oglądane z lotu ptaka przypominają rysunki zwierząt. Największe rozciągają się na przestrzeni kilkuset metrów, to np. pająk, kondor czy drzewo. 

 

Jednym z najsłynniejszych jest koliber, widoczny na zdjęciu poniżej. 

 

Bjarte Sorensen/Wikipedia
Koliber, jeden z najsłynniejszych rysunków na płaskowyżu Nazca

 

 

 

 

ap/map/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!