Szwecja. Szympansy uciekły z wybiegu w zoo. Trzy zastrzelono

Świat
Facebook/Furuviksparken
Siedem szympansów uciekło ze swojego wybiegu w zoo w Szwecji

Siedem szympansów uciekło z wybiegu na terenie ogrodu zoologicznego w Furuvik w pobliżu miasta Gavle - południowo-wschodnia Szwecja. W wyniku obławy zastrzelono trzy z nich.

Do zdarzenia doszło w środę. Władze ogrodu zoologicznego znajdującego się na terenie parku rozrywki poinformowały, że siedem szympansów uciekło ze swojego wybiegu.

 

Zwierzęta rozbiegły się po rozległym terenie. Z miejsca ewakuowano ludzi i rozpoczęto obławę na uciekinierów.

 

ZOBACZ: USA. Szympansica myślała, że jej młode nie przeżyło porodu. Wzruszająca reakcja

 

W jej wyniku zastrzelony trzy małpy. Cztery inne wciąż pozostawały na wolności. Uśmiercenie zwierząt poruszyło internautów.

"Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi"

Władze zoo wyjaśniły jednak, ze była to konieczności, bo małp nie można było uśpić.

 

"Usypianie nie wchodzi w grę, gdy szympans wychodzi poza swoje pomieszczenia, ryzykując bezpieczeństwo człowieka. Aby strzelać pociskami usypiającymi trzeba być bardzo blisko zwierzęcia. To - oraz fakt, że środek usypiający zaczyna działać po 10 minutach - stanowiłoby duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi" - poinformowano na Facebooku. "Kiedy szympans chodzi luźno po parku, trzeba niestety strzelić, żeby go zneutralizować" - dodano.

 

"Szympansy mogą być uważane za pokojowe, ale są niezwykle niebezpieczne. Są bardzo szybkie i silne" - przypomniano. 

 

 

W czwartek poinformowano, że pozostałe cztery szympansy wróciły z powrotem do małpiarni, jednak nadal nie są w swoich pomieszczeniach. Jedno ze zwierząt jest ranne.

"Coś takiego nie powinno się wydarzyć"

Pracownicy parku póki co nie wiedzą, jak szympansy wydostały się z wybiegu. 

 

"W pełni rozumiemy, że wielu z was jest zmartwionych, smutnych i rozczarowanych. Bierzemy pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt w naszym parku i coś takiego nie powinno się wydarzyć. To zwierzęta, które dobrze znamy, kochamy i o nie dbamy, dlatego ta sytuacja jest niesamowicie bolesna" - przekazano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Szwecja. Odnaleziono kobrę królewską, która uciekła z terrarium

 

Szwedzkie media przypominają, że wśród szympansów mieszkających w zoo jest Santino, który zasłynął w 2009 roku, gdy okazało się, że potrafi planować, czyli ma cechę charakterystyczną tylko dla ludzi. Samiec nauczył się zbierać niepostrzeżenie kamienie, ukrywał je w sianie, aby później w chwili agresji rzucać nimi w publiczność.

 

W ostatnim czasie w Szwecji doszło do kilku innych spektakularnych ucieczek zwierząt z zoo. Pod koniec października w Sztokholmie na wolność wydostała się jadowita kobra królewska, a w listopadzie dwie sowy. Zwierzęta udało się złapać.

dk/ Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!