Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego. Będzie konfiskata samochodów pijanym

Polska
Twitter/Polska Policja
Nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu pijanym kierowcom

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu karnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie po trzymiesięcznym vacatio legis.

Nowelizacja kodeksu karnego podpisana przez prezydenta zakłada, że samochód prowadzony przez pijanego kierowcę (lub równowartość auta) może zostać skonfiskowany. Do takiej sytuacji dojdzie, kiedy u kierowcy stwierdzi się co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Ponadto, gdy kierowca, który spowodował wypadek miał co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub gdy do wypadku doszło w sytuacji recydywy. 

 

ZOBACZ: Iława. 43-latek pijany jeździł koparką. Nakrył się liśćmi, żeby nie znalazła go policja

 

Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

 

Zlikwidowano karę 25 lat więzienia

Reforma likwiduje karę 25 lat więzienia i podnosi górną granicę kary z 15 do 30 lat. Zbrodnia zabójstwa będzie przedawniać się nie po 30, a po 40 latach. 

 

Wprowadzono też nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Ponadto nowelizacja zakłada wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywocia bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe. 

 

ZOBACZ: Podhale: Przemoczony leżał nad brzegiem rzeki. Wychłodzonemu mężczyźnie pomogli policjanci

 

Wprowadzono również zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie do 15 lat więzienia.

 

Ustawa wejdzie w życie po trzymiesięcznym vacatio legis. 

dsk/polsatnews.pl/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!