Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa i groźba wycieku. "Byłoby to naruszeniem artykuł 5 NATO"

Świat
Google Earth
Rosjanie mogą szykować prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Szef specjalnej komisji ds. obrony Izby Gmin Wielkiej Brytanii Tobias Ellwood jest zdania, że w przypadku wycieku promieniowania w związku z możliwym rosyjskim atakiem na elektrownię jądrową Zaporoże, NATO powinno skorzystać z art. 5 - podaje agencja Ukrinform. Takie stanowisko popiera członek Izby Reprezentantów Kongresu USA Adam Kinzinger.

"Powiedzmy sobie teraz jasno: każde celowe uszkodzenie powodujące potencjalny wyciek promieniowania ukraińskiego reaktora jądrowego byłoby naruszeniem Artykułu 5 NATO" - napisał na Twitterze Ellwood. 

 

 

Adam Kinzinger  z amerykańskiego Kongresu zdecydowanie poparł wypowiedź brytyjskiego parlamentarzysty. "Rzeczywiście, to nawet nie podlega dyskusji. Każdy wyciek promieniowania zabije ludzi w państwach NATO. To automatycznie uruchamia Artykuł 5" - napisał. 

 

Uruchomienie artykułu oznacza, że członkowie Sojuszu uznają takie działanie za napaść na nich wszystkich. 

 

- Wywiad ukraiński poinformował, że Rosjanie zabrali z elektrowni rosyjskich pracowników i część ukraińskich została odesłana do domu. Zostali tylko ci, którzy są konieczni do obsługi reaktora - powiedział w piątek korespondent Polsat News w Kijowie Mateusz Lachowski. 

ap/bas/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!