Tomaszów Mazowiecki. Żaden uczeń katolickiego liceum nie zdał matury

Polska
Zdj. ilustracyjne/Polsat News

Żaden z 13 uczniów katolickiego liceum w Tomaszowie Mazowieckim, którzy przystąpili w tym roku do matury, nie zdał egzaminu dojrzałości. Dyrekcja szkoły poinformowała, że większość abiturientów będzie mogła przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

5 lipca ogłoszone zostały wyniki tegorocznych matur. W skali całego kraju egzamin dojrzałości zdało 78,2 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Był to wynik lepszy niż rok temu.

 

ZOBACZ: Matura 2022: Czy doszło do przecieku z języka angielskiego? CKE zawiadamia prokuraturę


- W tym roku blisko 10 tys. uczniów więcej niż w ubiegłym zdało maturę. Zgodnie z naszymi przewidywaniami wyniki egzaminów są lepsze od ubiegłorocznych - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ocenił, że wyższy poziom wynikał z powrotu do nauki stacjonarnej.

Wszyscy uczniowie oblali maturę

Podobne wyniki do tych z całego kraju odnotowano w powiecie tomaszowskim (woj. łódzkie). Do matury przystąpiło 833 uczniów szkół średnich, 210 z nich nie zdało jednak egzaminu dojrzałości. Oznacza to, że zdawalność wyniosła tam 75 proc.

 

ZOBACZ: Matura 2022. Uczennica zrobiła zdjęcie arkusza i wysłała na portal. Egzamin muszą powtórzyć wszyscy

 

Najlepiej z maturą poradzili sobie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego - zdali wszyscy ze 114 przystępujących do egzaminu uczniów. Maturę zdali również wszyscy z 24 uczniów Akademickiego LO Thomas.

 

Dużo gorzej egzamin dojrzałości poszedł uczniom Liceum Katolickiego. W placówce prowadzonej przez Stowarzyszenie im. Św. Ojca Pio do matury przystąpiło 13 uczniów, ale nikt jej nie zdał.

"Największy problem sprawiła matematyka"

Informację potwierdziły w rozmowie z polsatnews.pl władze szkoły. Dyrekcja nie chciała jednak komentować całej sprawy. Usłyszeliśmy jedynie, że "większość dzieci nie zdała jednego przedmiotu i w sierpniu będą miały poprawkę". Wicedyrektor szkoły, Sylwia Leszczuk przekazała, że "największy problem sprawiła uczniom matematyka".

 

W rozmowie z Onetem dodała, że "w szkole uczą się dzieci z orzeczeniami, problemami w rodzinie, a także takie, które rodziców nie mają".

 

ZOBACZ: Matura 2022: Czy doszło do przecieku z języka angielskiego? CKE zawiadamia prokuraturę

 

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego. 

 

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Egzamin poprawkowy ma odbyć się 23 sierpnia. Osoby, które nie zdały więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawiać wyniki dopiero za rok.

dk/ sgo/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!