Koronawirus. Wzrost zakażeń w Europie. Prof. Szuster-Ciesielska: Liczba zakażeń niedoszacowana

Polska
Polsat News
- Wirus w dalszym ciągu krąży - mówi ekspert.

- Wszyscy spodziewamy się, że koronawirus pojawi się ze zdwojoną siłą w okresie jesiennym. Będzie temu sprzyjał m.in powrót do szkół - powiedziała na antenie Polsat News prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Podkreśliła, że podawana przez Ministerstwo Zdrowia liczba zakażeń w Polsce jest niedoszacowana.

- To, że liczba zakażeń jest niedoszacowana, to jest pewne. Sami analitycy laboratorium, którzy prowadzą badanie ścieków w Poznaniu mówią o niedoszacowaniu na poziomie pięciokrotnym. Prawdopodobnie jest to znacznie więcej. Widać też wyraźnie po zwiększonej sprzedaży testów antygenowych, że coś jest na rzeczy, że zakażenia się pojawiają - mówiła prof. Szuster-Ciesielska

 

ZOBACZ: Przebadali ścieki w Poznaniu. Pięć razy więcej COVID-19, niż w danych resortu zdrowia

 

Rozmówczyni Polsatu News dodała, że różnica pomiędzy liczbą zakażeń na Zachodzie i w Polsce jest uderzająca. 

 

- Można to wytłumaczyć zmianą reguł testowania w Polsce od kwietnia, przez co tych zakażeń wykrywa się mniej - stwierdziła. 

 

Ekspertka poinformowała, że w Wielkiej Brytanii wyraźnie wzrosły wskaźniki hospitalizacji. - Miejmy nadzieję, że u nas tak nie będzie, nie mniej jednak istnieje takie zagrożenie - stwierdziła. 

Subwariant BA.5. rozprzestrzenia się najszybciej

Wariant Omikronu BA.5 jest "do tej pory najszybciej rozprzestrzeniającym się", a objawy, które powoduje "dotyczą głównie górnych dróg oddechowych".

 

- Nie można wykluczyć, że w sytuacji "zejścia zakażenia na teren płuc" te objawy będą znacznie poważniejsze, o czym świadczy zwiększona liczba hospitalizacji np. w Wielkiej Brytanii - mówiła profesor. 

 

WIDEO: Wzrost zakażeń w Europie 

 

Agnieszka Szuster-Ciesielska zwróciła uwagę, że w wakacje nadal istnieje ryzyko zakażenia, a "nie wszystkie miejsca mogą być równie bezpieczne". Zaapelowała, aby jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, a w pomieszczeniach zamkniętych zakładać maseczki. 

 

ZOBACZ: Japonia. Wzrost zakażeń koronawirusem w Tokio. Najwyższy poziom stanu alarmowego

 

- Wirus w dalszym ciągu krąży, a maseczki to jeden ze sposobów, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Bawmy się, odpoczywajmy, korzystajmy z promieni słonecznych, ale miejmy tez z tyłu głowy świadomość, że nie wszystkie miejsca mogą być dla nas bezpieczne - dodała. 

"Jesienia koronawiurs pojawi się ze zdwojoną siłą"

- Wszyscy spodziewamy się, że koronawirus pojawi się ze zdwojoną siłą w okresie jesiennym. Będzie temu sprzyjał powrót z wakacji, powrót do szkół, obniżenie temperatury, które spowoduje, że częściej będziemy przebywać w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach - mówiła profesor 

 

Podkreśliła, że "obecnie notowane wzrosty zakażeń przeczą tezie, że wirus SARS-CoV-2 jest sezonowy". Przy nowym subwariancie koronawirusa reinfekcje zdarzają się ośmiokrotnie częściej

 

ZOBACZ: USA: Niemowlak miał przejść przeszczep serca. Odmówiono mu ze względu na brak szczepień

 

- Oczekujemy, że na jesieni pojawią się aktualizowane dawki przypominające szczepionki, które są skonstruowane pod kątem wariantu Omikron i wykazano ich skuteczność wobec linii BA.4 i BA.5. Przypominam, że są to dawki przypominające, czyli otrzymają je te osoby, które już przeszły cykl szczepienia. 

 

dsk/Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!