Warszawa. Zakończyła się Parada Równości. Policja: Było spokojnie. Ruch został już przywrócony.

Polska
PAP/Tomasz Gzell
XXI Parada Równości przeszła ulicami Warszawy

Zakończyła się Parada Równości. Podczas zgromadzenia było spokojnie, ruch na ulicach Warszawy został przywrócony - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. W tym roku przemarsz poparcia dla społeczności LGBT+ był połączony z ukraińskim KyivPride.

Tegoroczna Parada Równości w Warszawie wyruszyła po godz. 14 spod Pałacu Kultury i Nauki. Ubrani na kolorowo uczestnicy marszu przy dźwiękach muzyki, trzymając m.in. tęczowe flagi, przeszli ulicą Marszałkowską do Placu Konstytucji, a dalej ul. Waryńskiego do stacji Metra Politechnika, Al. Armii Ludowej, Al. Niepodległości i Al. Jana Pawła II. Marsz zakończył się na ulicy Świętokrzyskiej.

 

 

W tym roku przemarsz był połączony z ukraińskim KyivPride. Wcześniej, na poprzedzającej go konferencji prasowej w restauracji Cafe Kulturalna w PKiN, Lenny Emson z KyivPride zapowiadał, że w polsko-ukraińskiej Paradzie Równości w Warszawie będzie maszerować 300 osób ze społeczności organizacji ukraińskich. Podkreślił, że Ukraińcy są wdzięczni Polakom, że współorganizują ten marsz.

 

ZOBACZ: Queen of Poland 2022: Wybory najpiękniejszej. Zobacz reportaż

 

- Nie będzie praw osób LGBT, jeżeli nie będzie wolnej Ukrainy - zaznaczył Lenny Emson. Podkreślił, że bolesne jest to, że nie mogą iść w marszu w Kijowie, ponieważ prawo - ze względu na obecną sytuację na Ukrainie - nie pozwala maszerować. Z kolei Paulina Piechna-Więckiewicz z Fundacji "Wolontariat Równości" powiedziała, że dzisiaj wszyscy jesteśmy solidarni z Ukraińcami. Podkreśliła też, że móc wspólnie organizować marsz równości z KyivPride, "to zaszczyt".

"Wyraz radości, solidarności i tolerancji" 

W tegorocznym przemarszu wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął paradę swoim patronatem. - Ta parada to jak co roku wyraz radości, solidarności, tolerancji, święto uśmiechu - powiedział podczas otwarcia Parady Równości Trzaskowski.

 

 

- Idziemy razem, żeby dać świadectwo temu, że jest olbrzymia większość Polek i Polaków, która ma otwarte głowy. Są tolerancyjni, są europejscy i mają szacunek dla wszystkich. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dlatego idzie z nami również Marsz Równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół. Sława Ukrainie - dodał.

 

W sobotę w Parku Świętokrzyskim działało również Miasteczko Równości. Jak podało miasto, stworzyły je przede wszystkim organizacje pozarządowe działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające grupy mniejszościowe, a o godz. 17 pod Pałacem Kultury i Nauki odbył się koncert finałowy Parady. 

jsd/ sgo/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!