Donald Tusk o inwazji na Ukrainę i rozszerzaniu NATO: Tu nie ma podziałów

Polska
PAP/Rafał Guz
Donald Tusk podczas spotkania "Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? Rekomendacje na szczyt NATO"

Konsensus w kwestii Rosji, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz rozszerzenia NATO i UE jest w Polsce właściwie pełny; to coś bezcennego i warto to wykorzystać - mówił w poniedziałek, podczas Forum Eksperckiego przed szczytem NATO w Madrycie, lider PO Donald Tusk. Zaapelował do rządu o skorzystanie z rekomendacji forum. Dodał, że Polska powinna nakłaniać Zachód do rozszerzania NATO i UE.

W poniedziałek były premier Donald Tusk, wziął udział w Forum Eksperckim pt. "Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? Rekomendacje na szczyt NATO". Liderowi PO towarzyszyli politycy - m.in. były szef MON Tomasz Siemoniak i były szef MZS Radosław Sikorski, a także wojskowi, dyplomaci oraz eksperci ds. bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Myślenice. Tusk powiesił napis "PiS - drożyzna". "Jeśli chcecie mnie ścigać, jestem do dyspozycji"

 

- Chcielibyśmy w maksymalnie skuteczny sposób pomóc polskim przedstawicielom na spotkaniu w Madrycie. Nawet jeżeli nasze postulaty mogą się wydawać wygórowane - choć to nie pierwszy raz w dziejach tego regionu - to mam apel do rządzących i przedstawicieli Polski w Madrycie, aby korzystali z oferty opozycji i naszej dobrej woli. Chcemy wesprzeć polskie władze w staraniach o większe zaangażowanie Zachodu na rzecz Ukrainy, wygranej i pokoju, a także na rzecz Polski i całego regionu - zaapelował był premier.

Donald Tusk: W kwestii inwazji na Ukrainę nie ma podziałów

Lider PO mówił, że w Polsce nie ma podziału w kwestii Rosji, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz poszerzenia NATO i Unii Europejskiej.

 

- To jest, jak sądzę nie tylko w moim przekonaniu, coś absolutnie bezcennego - że konsensus w tych sprawach jest właściwie pełny, i warto byłoby to wykorzystać - ocenił. Zapowiedział, że rekomendacje wypracowane na forum ekspertów zostaną przesłane władzom, które będą reprezentowały Polskę w Madrycie.

"Polska powinna skłaniać Zachód do rozszerzenia NATO"

Tusk ocenił, że zadaniem Polski na szczycie NATO w Madrycie pod koniec czerwca jest przede wszystkim skłonienie Zachodu do większego zaangażowania we wsparcie Ukrainy, a także w kwestii rozszerzania organizacji takich jak NATO i Unia Europejska o kolejne kraje, jak Ukraina czy Mołdawia, a w dalszej perspektywie m.in. Gruzja.

 

ZOBACZ: Szef NATO: Wojna w Ukrainie może potrwać lata

 

- Rzadko przypominamy słowa z preambuły Traktatu Północnoatlantyckiego, które powinny być zawsze w głowach tych, którzy będą decydowali o pomocy dla Ukrainy i jej zakresie: 'Strony niniejszego traktatu są zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności i jednostki, i rządach prawa' - zaznaczył lider PO.

mst/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!