Wielkie sprzątanie po ulewach na Lubelszczyźnie. W całym kraju blisko 500 interwencji strażaków

Polska
Polsat News
Skutki nawałnic w kraju. Prawie 500 interwencji strażaków

Blisko 500 razy interweniowali strażacy w związku z frontem burzowym, który przeszedł wczoraj przez Polskę. Nawałnice z gradem na Lubelszczyźnie spowodowały największe szkody w uprawach.

W województwie lubelskim trwa wielkie sprzątanie po nawałnicach, które przeszły nad regionem wczoraj po południu. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w samym Lublinie i w powiecie lubelskim.

 

- Ponad 80 interwencji strażaków dotyczyło przede wszystkim połamanych gałęzi czy konarów. Wiatr powalał też drzewa. Jedno spadło na jeden ze sklepów w Lublinie i zaparkowany obok samochód. Nikomu nic się nie stało - powiedziała reporterka Polsat News Ewa Pajuro.

 

Kilka interwencji dotyczyło pożarów budynków gospodarczych, które zapalały się od piorunów.

 

WIDEO: Wielkie sprzątanie po ulewach na Lubelszczyźnie

Kilkunastominutowa nawałnica z gradem spowodowała szkody w uprawach w okolicach Lubina.

 

- Połamane, podziurawione, wbite w ziemie, poszatkowane - mówią mieszkańcy Wojciechowa o uprawach truskawek, buraków, ziemniaków, kukurydzy czy sałaty. Część ze zbiorów rolnicy spisują na starty.

 

W weekend nawałnica przeszła w okolicach Zamościa. Wówczas interwencje strażaków dotyczyły zalanych i podtopionych domów i gospodarstw.

Prawie 500 interwencji strażaków w całym kraju

- W całym kraju było 495 interwencji strażaków. Najwięcej w woj. mazowieckim - 116, w woj. lubelskim - 89, woj. łódzkim - 56, woj. podkarpackim - 48. - powiedział bryg. Karol Kieszkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

 

WIDEO: Skutki nawałnic w kraju. Prawie 500 interwencji strażaków

Zgłoszenia dotyczyły uszkodzeń spowodowanych głównie podtopieniami, przewróconymi drzewami, połamanymi gałęziami czy zerwanymi liniami energetycznymi.

Jedna osoba ranna w wyniku nawałnic

- W Koninie na samochód spadło drzewo. Poszkodowana jest jedna kobiet, ma lekkie obrażenia - powiedział Kieszkowski. - Nie było masowych zgłoszeń, liczonych w setkach czy tysiącach - dodał.

 

- Pogoda powoduje zniszczenia. Teraz w sezonie burzowym należy się tego spodziewać. Należy sprawdzać prognozy pogody, wsłuchiwać się w alerty m.in. RCB czy komunikaty służb - apelował strażak.

mst/ sgo/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!