Burze w Polsce. Ponad 260 interwencji straży pożarnej w związku z burzami

Polska
Burze w Polsce. Ponad 260 interwencji straży pożarnej w związku z burzami
Zdj. ilustracyjne/PSP Otwock
Strażacy interweniowali ponad 260 razy

Ponad 260 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, które przeszły nad Polską w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg Karol Kierzkowski.

- Ponad 260 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, to prawie nic w skali kraju. Można powiedzieć, że było spokojnie, bo zapowiadało się dużo gorzej. W niektórych rejonach pojawiły się wczoraj ostrzeżenia przed burzami nawet trzeciego stopnia – powiedział Kierzkowski.

Burze nad Polską. Najwięcej interwencji na Dolnym Śląsku

Dodał, że nie było żadnych poważnych zdarzeń.

 

- Głównie to połamane drzewa i gałęzie. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku burz – zaznaczył.

 

Strażacy wyjeżdżali na sygnale, by usuwać połamane drzewa i gałęzie w zasadzie tylko na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

 

ZOBACZ: Wyrzut materii ze Słońca. Zorza polarna w Polsce. Możliwa burza geomagnetyczna

 

Od piątku wieczorem do soboty rano strażacy pojęli 263 interwencje, najwięcej w woj. dolnośląskim – 52, lubuskim – 44 i wielkopolskim – 42.

 

- Jeszcze dziś strażacy będą usuwać połamane drzewa i gałęzie – zapowiedział rzecznik PSP. 

90 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem 

Do 90 interwencji wyjeżdżali zachodniopomorscy strażacy podczas wieczornej i nocnej wichury w regionie - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP st. kpt. Tomasz Kubiak. Nikt nie został poszkodowany.

 

ZOBACZ: Lot tuż nad powierzchnią Słońca. To widziała sonda Solar Orbiter

 

Najwięcej interwencji zanotowano w powiatach kamieńskim i drawskim. Jak podał st. kpt. Kubiak, w powiecie świdwińskim, w miejscowości Brusno podczas działań przy usuwaniu skutków wichury konar spadł na samochód OSP Połczyn Zdrój, uszkadzając kabinę. Nie było osób poszkodowanych.

 

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym wietrze dla powiatów gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego i sławieńskiego, dla Koszalina i Świnoujścia, a także dla powiatów białogardzkiego, drawskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego. Wiatr może tam wiać w porywach do 90 km/godz. Ostrzeżenia obowiązują do sobotniego popołudnia.

Orkan w Niemczech

Dużo niebezpieczniej było w Niemczech. W Paderborn, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, około 40 osób zostało rannych, w tym 10 ciężko, po przejściu w piątek orkanu - poinformowała policja. Wcześniej podano, że kataklizm dotknął miasteczko Lippstadt w Nadrenii-Palatynacie.

 

Wichura powaliła i połamała drzewa, które padając niszczyły samochody i blokowały drogi. Wiatr niszczył też lub zrywał dachy. 

 

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie