USA. Pentagon: oczekujemy, że żołnierze ukraińscy będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską

Świat
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
Pentagon: oczekujemy, że wszyscy jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską i prawem wojennym. Będziemy to uważnie obserwować

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w czwartek, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

- Jak już stwierdziliśmy wcześniej, oczekujemy, że wszyscy jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską i prawem wojennym. Będziemy to uważnie obserwować – podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Von der Leyen: UE szuka sposobów na wykorzystanie majątków rosyjskich oligarchów do odbudowy Ukrainy

 

W poniedziałek ukraińskie władze potwierdziły wywiezienie przez Rosjan ponad 260 żołnierzy ukraińskich z kombinatu metalurgicznego Azowstal, w tym 53 ciężko rannych.

Rakiety przeciwokrętowe

Rzecznik Pentagonu odmówił odpowiedzi czy Stany Zjednoczone będą wysyłać do Ukrainy rakiety przeciwokrętowe. Podkreślił, że USA kontynuują konsultacje z Ukrainą na temat jej potrzeb. Robią też wszystko, aby je zaspokoić.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 86. dzień rosyjskiej inwazji. [RELACJA NA ŻYWO]

 

- Nie będę spekulował na temat systemów, które nie zostały jeszcze wysłane, czy też zaaprobowane do wysłania. Powiadomimy o tym kiedy zapadnie decyzja - wyjaśnił.

Pentagon: Ukraińcy korzystają z naszej broni całkiem efektywnie

Nawiązywał także do innych rodzajów broni w tym artyleryjskiej, która dla Ukraińców ma w ich batalii kluczowe znaczenie. Zaznaczył, że ostateczna decyzja należy do prezydenta, a potrzeby z czasem mogą ulec zmianie.

 

ZOBACZ: Kanada. Minister: Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić uprawy

 

- Zdecydowana większość broni, którą wysyłamy trafia na linie frontu w różnych miejscach Ukrainy. Ukraińcy korzystają z niej całkiem efektywnie - ocenił.

 

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!