Sejm. Komisja sprawiedliwości po raz piąty o projekcie zmian w Sądzie Najwyższym

Polska
Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikimedia/ User:Darwinek
Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie

W czwartek po godz. 18 sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła do rozpatrywania propozycji zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. To piąte posiedzenie komisji, która pracuje nad projektami w tej sprawie - wiodącym jest projekt prezydenta Andrzeja Dudy.

- Na pewno, jeśli chodzi o stanowiska, jesteśmy bardzo mocno zbliżeni - prezydent, minister sprawiedliwości i Solidarna Polska. Prace więc powinny dziś przebiegać sprawnie, jeśli chodzi przynajmniej o poprawki Solidarnej Polski. (...) Mam taki sygnał, że jest kompromis - powiedział dziennikarzom przed posiedzeniem przewodniczący komisji Marek Ast (PiS). Dodał, że jeśli w czwartek nie uda się zakończyć prac, kolejne posiedzenie komisji odbyłoby się najprawdopodobniej w przyszły wtorek.

 

ZOBACZ: Politico: Biały Dom ociąga się z wysłaniem na Ukrainę wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu

 

Także wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował dziennikarzy, że w sprawie projektu "jest uzgodnienie". "Nasze argumenty zostały zrozumiane (...) wydaje mi się, że stanowiska będą dziś zbieżne" - ocenił.

 

- Chciałabym wyrazić oczekiwanie, że zajmiemy się na tej komisji niezwłocznie wprowadzaniem do ustawy wymogów zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Komisji Europejskiej, a nie partii, która ma poparcie społeczne rzędu 0,7 proc. - powiedziała na początku posiedzenie wiceprzewodnicząca komisji Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym

Od początku kwietnia komisja pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS. Ponieważ projekt prezydenta został przyjęty za podstawę prac posłowie omawiają poszczególne punkty tego projektu zakładającego m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.

 

Na razie komisja jest przy 20. punkcie spośród blisko 80 zmian przepisów, które zawiera ten projekt. Podczas ostatniego posiedzenia 11 maja br. komisja nie poparła dwóch pakietów poprawek złożonych przez Solidarną Polskę. Posłowie SP złożyli jednak kolejny pakiet poprawek. Kolejne poprawki zapowiadał też Ast.

 

ZOBACZ: Piotr Müller w programie "Gość Wydarzeń"

 

Niedawno przewodniczący komisji mówił, że jeżeli w czwartek nie uda się zakończyć prac, to jest jeszcze trochę czasu do najbliższego posiedzenia Sejmu na ponowne zebranie się komisji po weekendzie.

 

Najbliższe posiedzenie Sejmu wyznaczone jest na 25 i 26 maja br. W planie na to posiedzenie zamieszczonym na stronie sejmowej znajduje się już informacja, że porządek obrad może zostać uzupełniony o sprawozdanie komisji sprawiedliwości dotyczące projektu o SN.

Prezydencki projekt - test bezstronności i niezawisłości sędziego

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: szefowi Orlenu należy się medal, a nie dymisja

 

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Krytycznie do tej części projektu odnosi się Solidarna Polska.

Kwestia Izby Dyscyplinarnej

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

 

ZOBACZ: Waldemar Olejniczak (PiS) miał wypadek. Trafił do szpitala w ciężkim stanie

 

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

nat/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!