Mateusz Morawiecki: w ostatecznym rozrachunku Rosja poniesie porażkę

Świat
PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji darczyńców

Bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie, ale w ostatecznym rozrachunku Rosja poniesie porażkę, a Ukraina zostanie odbudowana i będzie suwerenna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w podcaście. Przypomniał, że podczas konferencji darczyńców zebrano ponad 6 mld dolarów na pomoc Ukrainie.

Morawiecki w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych podcaście podkreślił, że od ponad 70 dni nie ma ważniejszego tematu niż wojna na Ukrainie, a jej polityczne i gospodarcze konsekwencje dotykają nas wszystkich.

 

- I choć wojna trwa od ponad dwóch miesięcy, to wielu wydaje się jakby minęły już ponad dwa lata. W takiej sytuacji jednym z największych wrogów staje się odczucie znużenia, zmęczenia, a nawet obojętności - zwrócił uwagę premier.

Konferencja darczyńców 

Podkreślił, że dokładnie przed tym przestrzegał uczestników czwartkowej Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, która odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. - Polska wraz ze Szwecją zorganizowała wydarzenie, w czasie którego zebraliśmy ponad 6 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Morawiecki: konferencja Darczyńców dla Ukrainy to wielki sukces - zebraliśmy ponad 6 mld dolarów

 

Zaznaczył, że poza zbiórką środków na rzecz Ukrainy, w Warszawie toczyły się także ważne rozmowy z liderami państw i przedstawicielami świata biznesu. - W czasie każdego spotkania mówiłem (...) że nie wolno nam do wojny się przyzwyczaić, że pomoc trzeba organizować teraz bez żadnej zwłoki, to nie tylko polska, ale też europejska racja stanu - powiedział Morawiecki.

"Potwornie trudny maraton" 

Premier zazanaczył że w trakcie rozmów podkreślał też, że o wysiłkach na rzecz pomocy Ukrainie nie możemy myśleć w kategorii sprintu, gdyż jest ryzyko "zadyszki" po obecnym festiwalu solidarności.

 

- Prawda jest taka, że bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie. Tak, w ostatecznym rozrachunku Rosja poniesie porażkę, a Ukraina zostanie odbudowana, Ukraina pozostanie suwerenna, Ukraina będzie wolna, ale w tym maratonie nie możemy stracić sił - podkreślił szef rządu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Ukrainy dziękuje Mateuszowi Morawieckiemu za akcję "Stop Russia Now!"

 

Inicjatorami międzynarodowej Konferencji Darczyńców dla Ukrainy byli premierzy Polski i Szwecji - Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W konferencji udział wzięli szefowie rządów i ministrowie z kilkunastu państw europejskich. 

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!