Wojna Rosja-Ukraina. Powrót kontroli na granicy obwodu kijowskiego, sumskiego i czernihowskiego

Świat
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ukraińskie wojska zatrzymały natarcie sił rosyjskich z miasta Izium w kierunku pobliskiego Słowiańska, powiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz

Żołnierze ukraińskiej straży granicznej osiągnęli linię granicy państwowej w obwodzie kijowskim, sumskim i czernihowskim - poinformował w środę szef służby Andrij Demczenko w rozmowie z portalem informacyjnym Ukrainska Prawda.

"W ramach przywrócenia kontroli nad granicą państwową w obwodzie kijowskim, czernihowskim i sumskim, skąd obrońcy Ukrainy wypędzili okupantów, straż graniczna udała się na wszystkie posterunki" - powiedział Demczenko.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Medwedczuk za pieniądze informował Rosję o "prorosyjskich nastrojach" w Ukrainie

 

Szef ukraińskich pograniczników zwrócił uwagę, że mowa tu o odcinku granicy o długości 1200 km.

Doradca Zełenskiego: siły ukraińskie powstrzymują rosyjskie natarcie w kierunku Słowiańska

Ukraińskie wojska zatrzymały natarcie sił rosyjskich z miasta Izium w kierunku pobliskiego Słowiańska, powiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz, cytowany przez agencję informacyjną Reutera. - Skupili tam swoje siły, tam próbują się rozwijać, ale jak dotąd im się to nie udaje – powiedział Arestowycz.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nastoletni zdrajca. Miał szpiegować na rzecz Rosji

 

Podkreślił również, że w oblężonym Mariupolu siły ukraińskie wciąż się utrzymują, mimo nieustannych rosyjskich ataków na kombinat metalurgiczny Azowstal. Z kolei portal informacyjny RBK przytacza komentarz Arestowycza dotyczący oświadczenia Pentagonu o dostarczaniu Ukrainie samolotów bojowych.

 

"To bardzo skomplikowana sprawa. Ujmijmy to w ten sposób: flota samolotów Ukrainy powiększyła się. Ale nie będziemy na razie podawać szczegółów, w jaki sposób do tego doszło" - przekazał przedstawiciel prezydenta Ukrainy.

Sztab Generalny: Rosjanie próbują kontynuować ofensywę, by przejąć pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim

"Nieprzyjaciel zintensyfikował użycie samolotów operacyjno-taktycznych i rozpoznania lotniczego. Przeprowadza systematyczne naloty na cele wojskowe i cywilne, w tym przy użyciu samolotów dalekiego zasięgu" - zauważa dowództwo ukraińskiej armii.

 

 

"Na kierunku charkowskim okupanci wzmacniają zgrupowania lotnictwa w pobliżu granicy państwowej z Ukrainą. Na terytorium obwodu biełgorodzkiego (w Rosji) ukończono wyposażanie lądowisk śmigłowców, na których zgrupowanych jest ponad 90 śmigłowców szturmowych i wielozadaniowych" - poinformował Sztab Generalny.

 

Na kierunku donieckim i krymskim wojska rosyjskie prowadzą działania rozpoznawcze, przygotowując się do dalszych działań ofensywnych w kierunku miast Łyman i Słowiańsk.

Mer Mikołajowa: z powodu rosyjskiego ostrzału miasto opuściło ponad 40 proc. mieszkańców

"Przed wojną w Mikołajowie mieszkało około 500 tys. osób, to było półmilionowe miasto. Brakuje dokładnych danych o liczbie osób, które wyjechały, nie prowadzimy takich zapisów, jednak wnioskując na podstawie ilości śmieci i zużywanej wody pitnej, miasto opuściło już 40 proc. obywateli" - powiedział mer Ołeksandr Sienkewycz.

 

https://t.me/senkevichonline/878


Sienkewycz poinformował, że aktualnie wyjazd z miasta jest możliwy, a władze zapewniają bezpłatny transport służący do ewakuacji ludności. Z takiej możliwości miało już skorzystać około 12 tys. mieszkańców Mikołajowa.

 

W środę podczas ostrzału miasta przez rosyjskie wojska zostały zniszczone domy mieszkalne, sklepy i biura. Nie podano informacji o ofiarach.

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!