Wojna w Ukrainie. Medwedczuk za pieniądze informował Rosję o "prorosyjskich nastrojach" w Ukrainie

Świat
Wojna w Ukrainie. Medwedczuk za pieniądze informował Rosję o "prorosyjskich nastrojach" w Ukrainie
Facebook/Wołodymyr Zełenski
Wiktor Medwedczuk

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski oligarcha, wprowadzał rosyjskie władze w błąd, przekazując za pieniądze nieprawdziwe informacje o prorosyjskich nastrojach na Ukrainie – powiedział doradca szefa biura prezydenta Mychajło Podolak w wywiadzie dla portalu nv.ua.

Podolak uważa, że z tego powodu Rosja nie jest zainteresowana jego wymianą (został aresztowany na Ukrainie-red.) na ukraińskich jeńców, zatrzymanych przez rosyjskie wojska.

 

- Medwedczuk to element wojny, to człowiek, który m.in. sprowokował agresję na nasz kraj ze strony Federacji Rosyjskiej – powiedział Podolak.

 

ZOBACZ: Apel marszałków Senatów Polski i Czech. Chcą większego wsparcia Ukrainy

 

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany był za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie przez ostatnie dwie dekady. Miały go łączyć bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku Putin został ojcem chrzestnym córki Medwedczuka.

Kreml zapomniał o Medewedczuku

Gdy wybuchła wojna, mężczyzna – oskarżany o zdradę stanu – uciekł z aresztu domowego, lecz został złapany. Potem zaapelował do władz Rosji, by zgodziły się na wymienienie go na obrońców Mariupola i znajdujących się w mieście cywilów, lecz Kreml jego apel zignorował.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wywiad wojskowy: Rosjanie rozpoczęli "czystkę" władz w Ługańskiej Republice Ludowej

 

- To była jedyna formuła, by oddać tego osobnika i zabrać naszych ludzi z Mariupola – mówił Podolak. - Ale reakcji strony rosyjskiej można się było spodziewać – oni ignorują tego osobnika, który, jak rozumiem, oszukał ich na duże pieniądze i przy tym ciągle kłamał – powiedział Podolak.

 

Dodał również, iż ma nadzieję, że śledztwo wyjaśni, kto pomógł Medwedczukowi „zostać medialnym i energetycznym oligarchą”.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie