Wybory we Francji. Sondaż: więcej wyborców popiera Emmanuela Macrona niż Marine Le Pen

Świat
PAP, EPA/ GUILLAUME HORCAJUELO, Mohammed Badra
W drugiej turze wyborów we Francji zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen

Na 54 proc. głosów może liczyć urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron w II turze wyborów prezydenckich 24 kwietnia - wynika z sondażu opublikowanego w piątek. Na jego rywalkę Marine Le Pen chce zagłosować 46 proc. Francuzów. W rozgrywce między nimi kluczowa stanie się decyzja wyborców Jean-Luca Melenchona, który w I turze zdobył ponad 20 proc. głosów.

Nowy sondaż instytutu BVA dla stacji RTL i Orange dla Macrona oznacza wzrost notowań o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem BVA przeprowadzonym tydzień wcześniej. Frekwencja wyborcza ma wynieść 73 proc.

 

ZOBACZ: Wybory we Francji, oficjalne wyniki. W II turze Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen

 

Komentatorzy wskazują, że kluczowy dla obojga kandydatów będzie sposób głosowania wyborców szefa skrajnie lewicowego ugrupowania Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona, który w pierwszej turze 10 kwietnia zajął trzecie miejsce, zdobywając 21,95 proc. głosów.

Wybory we Francji. Starsi wyborcy popierają Macrona, młodsi częściej Le Pen

Tymczasem wyborcy Melenchona albo planują wstrzymać się od głosu (deklaruje tak 30 proc.), albo oddać głos nieważny (22 proc.). Ci, którzy zagłosują, częściej rozważają głosowanie na Macrona (30 proc.) niż na Le Pen (18 proc.) - wskazuje ośrodek badania opinii.

 

Macron jest wiodącym kandydatem wśród wyborców w wieku 70 lat i starszych. W tej grupie notuje poparcie na poziomie 70 procent. Wśród osób w wieku 35-49 lat 51 proc. respondentów popiera kandydatkę Zjednoczenia Narodowego.

 

ZOBACZ: Le Pen: Francja powinna wyjść z głównego zintegrowanego dowództwa NATO. Mówiła też o Polsce

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13-14 kwietnia na próbie 1502 osób zarejestrowanych na listach wyborczych z reprezentatywnej próby 1567 Francuzów w wieku 18 lat i starszych. Margines błędu waha się od 1,4 do 3,1 proc.

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!