Wojna w Ukrainie. Rosjanie zgwałcili 25 kobiet i dziewczynek. Dziewięć z nich jest w ciąży

Świat
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Rosjanie popełnili wiele przestępstw seksualnych

Około 25 dziewcząt i kobiet w wieku od 14 do 24 lat było systematycznie gwałconych podczas okupacji w piwnicy jednego domu w Buczy. Dziewięć z nich jest w ciąży - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej. Po tym, jak siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Wśród zbrodni, których dokonali rosyjscy okupanci były również gwałty na dziewczynkach i kobietach.

Zgwałcone dziewczynki i kobiety zaszły w ciążę

- Około 25 dziewcząt i kobiet w wieku od 14 do 24 lat było systematycznie gwałconych podczas okupacji w piwnicy jednego z domów w Buczy. Dziewięć z nich jest w ciąży - przekazała Denisowa w rozmowie z BBC. - Rosyjscy żołnierze powiedzieli im, że zgwałcą ich do tego stopnia, że nie będą chciały kontaktów seksualnych z żadnym mężczyzną, aby uniemożliwić im posiadanie ukraińskich dzieci - dodała.

 

ZOBACZ: RPO Ukrainy: w Irpieniu znaleziono ciała dzieci ze śladami gwałtu i tortur

 

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka powiedziała, że informacje o gwałtach otrzymują poprzez infolinię i wiadomości w komunikatorze Telegram. 

 

- 25-letnia kobieta zadzwoniła, by powiedzieć nam, że jej 16-letnia siostra została zgwałcona na ulicy na jej oczach. Mówiła, że gdy gwałcili jej siostrę, ​​krzyczeli: "To stanie się z każdą nazistowską prostytutką" - przekazała Denisowa.

Jaka jest skala przestępstw seksualnych popełnianych przez Rosjan?

Dodała, że w tej chwili niemożliwe jest ocenienie skali przestępstw seksualnych popełnianych przez Rosjan w Ukrainie, ponieważ nie wszyscy chcą opowiadać o tragedii, która ich spotkała.

 

- Większość obecnie zgłasza się po pomoc psychologiczną, więc nie możemy rejestrować tego jako przestępstwa, chyba że złożą nam zeznania – powiedziała Denisowa.

 

Dodaje, że Ukraina chce powołania specjalnego trybunału przez ONZ, który osądzi Władimira Putina za zarzuty popełnienia zbrodni wojennych, w tym gwałtu.

Zgwałcona kobieta w ciąży straciła dziecko

To nie pierwsze doniesienia o przestępstwach seksualnych popełnianych przez Rosjan.  

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rzeczniczka praw człowieka o nowych świadectwach zbrodni - gwałtach, torturach

 

W Makarowie w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze obcięli ręce 80-letniemu mężczyźnie na oczach jego córki. Mężczyzna zmarł – informowała wcześniej Denisowa. W Irpieniu, w tym samym obwodzie, 20-letnia ciężarna kobieta została zgwałcona przez dwóch Rosjan; straciła dziecko.

 

pgo/bas/BBC/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!