Wojna w Ukrainie. Prawie 90 proc. zabitych w Buczy cywilów zostało rozstrzelanych

Świat
PAP/Główna Dyrekcja Policji Narodowej w Kijowie
Kierownictwo MSW Ukrainy i Policji Narodowej odwiedziło miejsce masowego mordu ludności cywilnej przez Rosjan w Buczy

Prawie 90 proc. zabitych w Buczy cywilów zostało rozstrzelanych - powiedział Anatolij Fedoruk, mer znajdującego się w obwodzie kijowskim miasta, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN. Jak dodał liczba znalezionych ciał rośnie każdego dnia.

Według ustaleń ze środy w czasie rosyjskiej okupacji zabito w Buczy 320 cywilów. Przed rozpoczętą 24 lutego inwazją Rosji na Ukrainę miasto liczyło 36 tys. mieszkańców.

 

- Zmarłych można znaleźć w prywatnych domach, parkach, placach - tam, gdzie chowano ludzi, gdy nie było ostrzału - przyznał Fedoruk.

 

W Buczy zniszczono również doszczętnie 112 domów prywatnych.

Masakra w Buczy. Politycy potępiają mord na cywilach

Szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Unii Europejskiej ogłosili odnosząc się do masakry w Buczy, że wstrząsające obrazy śmierci cywilów, ofiar tortur i prawdopodobnych egzekucji, jak też doniesienia o przemocy seksualnej i niszczeniu cywilnej infrastruktury, ukazują prawdziwą naturę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Wojna. Prof. Musiał: nie powinniśmy się dziwić, że Rosjanie popełnili zbrodnie, jak w Buczy

 

"Ministrowie potępiają w najmocniejszych możliwych słowach zbrodnie popełnione przez rosyjskie siły zbrojne w Buczy i innych miastach" - głosi komunikat, wydany w drugim dniu obrad G7, w którym udział wzięli też szefowie dyplomacji państw NATO, a także Finlandii, Gruzji, Szwecji i Unii Europejskiej.

Pogrom cywilów w Buczy. Dramatyczne zdjęcia wstrząsnęły światem 

Na początku kwietnia do sieci trafiły zdjęcia i nagrania wykonane w podkijowskiej Buczy po tym, jak siły ukraińskie wypchnęły z regionu rosyjskie wojska. Obraz ludzkiej tragedii uwieczniony na nagraniach wstrząsnął światem.

 

ZOBACZ: Masakra w Buczy. Niemiecki wywiad przechwycił rozmowy Rosjan

 

Na fotografiach widać ciała na ulicach, część ofiar ma zawiązane ręce. Ubrane są po cywilnemu. Na jednym ze zdjęć pokazano zabitego mężczyznę w studzience kanalizacyjnej. Na innym - masowe mogiły i zakrwawione ciała przysypane piaskiem. 

 

Resort obrony Ukrainy pisał o lokalnych cywilach, którzy przez kilka tygodni byli poddawani arbitralnym egzekucjom. Buczę nazwano "nową Srebrnicą". 

 

mst//PAP/polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!