Gawkowski: szef MON potwierdził, że nie weźmie udziału w spotkaniu ministrów V4 na Węgrzech

Polska
PAP/Rafał Guz
Szef MON Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie - powiedział w poniedziałek w "Gościu Wydarzeń" szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Wcześniej nieoficjalną informację o tym, że Błaszczak nie weźmie udziału w najbliższym spotkaniu ministrów obrony narodowej państw V4 w Budapeszcie, podała Informacyjna Agencja Radiowa.

 

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, pytany w poniedziałek w "Gościu Wydarzeń" o te doniesienia, odparł: "Dziś pan minister (Mariusz) Błaszczak potwierdził na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie na tym spotkaniu". - I bardzo dobrze, że na nim nie będzie. Węgrzy muszą zostać ukarani za swoją postawę, która jest prorosyjska - dodał polityk Lewicy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Pięć tysięcy ludzi zginęło w Mariupolu. "Ludobójstwo"

 

- Kiedy ludzie giną w Ukrainie, gdy Mariupol jest bardzo bombardowany, kiedy inne miasta bombami kasetowymi są obrzucane, pan (premier Węgier Viktor) Orban mówi, że tego nie widzi, to jest po prostu ohyda europejskiej polityki i powinien z niej przez to być wykluczony - ocenił Gawkowski.

 

W piątek minister obrony Czech Jana Czernochova powiadomiła, że nie pojedzie na spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech, gdyż nie chce brać udziału w kampanii wyborczej na Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny na Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję. "Zawsze popierałam V4 i jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi" - napisała wówczas Czernochova na Twitterze.

zdr/Polsat News/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!