Wojna w Ukrainie. Wójt Hostomla zastrzelony podczas rozdawania chleba i leków

Świat
Facebook/hostomelrada

Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek, rozdając chleb i leki - poinformowała gmina Hostomel na Facebooku.

"Mówiono na niego Illicz. Mógł posyłać ludzi na cztery litery, ale nikomu, nigdy nie odmówił pomocy. Nikt go nie zmuszał iść pod kule okupantów. Mógł jak setki innych przesiedzieć w piwnicy. Ale na niego czekano. I dokonał wyboru" - napisano na Facebooku. 

 

 

Przedstawiciele gminy dodali, że Pryłypko nie dożył chwili, o której tak marzył: że Hostomel stanie się miastem. Za mężną obronę przed rosyjskim atakiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadal w poniedziałek Hostomlowi tytuł miasta-bohatera.

 

 

Z uwagi na trwającą wojnę nie można zorganizować wójtowi pogrzebu, gmina prosi więc, by po prostu go wspomnieć i pomodlić się w jego intencji.

 

Wraz z wójtem zginęły dwie inne osoby.

 

Ukraiński wywiad poinformował w piątek, że "Hostomel znajduje się pod kontrolą wojsk ukraińskich". Podkreślono, że Hostomel jest miejscem strategicznym, o które toczą się walki od samego początku rosyjskiej agresji, a wojskom rosyjskim zależy na zdobyciu tamtejszego lotniska.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Rosyjski atak na pracowników poczty. Zginęły dwie osoby

 

Hostomel jest jednym z sześciu miast, którym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał status miasta-bohatera, które najbardziej ucierpiało w wyniku rosyjskiej inwazji.

 

Pozostałe to Charków, Czernihów, Mariupol i Chersoń.

 

dk/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!