Wojna na Ukrainie. Przywódcy G7 zdecydowali. "Niszczycielskie pakiety" sankcji wobec Rosji

Świat
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent USA Joe Biden podczas ustalania sankcji wobec Rosji z przywódcami G7

Wspólnie z przywódcami państw G7 uzgodniliśmy w czwartek "niszczycielskie pakiety" sankcji i innych środków wobec Rosji - poinformował prezydent USA Joe Biden na Twitterze. Dziennikarz agencji Bloomberga powołując się na jednego z amerykańskich senatorów przekazał, że sankcje dotkną samego Władimira Putina.

"Tego poranka, spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, by omówić nieusprawiedliwiony atak na Ukrainę i zgodziliśmy się, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innymi środkami ekonomicznymi, żeby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z dzielnym narodem Ukrainy" - oznajmił amerykański prezydent.

 

W wirtualnym spotkaniu udział wzięli przywódcy USA, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Włoch, a także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

- Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę, a teraz on i jego kraj poniosą tego konsekwencja – stwierdził podczas przemówienia amerykański prezydent. - Wprowadzam kolejne silne sankcje, nowe ograniczenia narzucone na to, co może być eksportowane do Rosji – poinformował.

 

Doprowadzi to, jak dodał, do ogromnych kosztów dla gospodarki Rosji, w krótkiej i dłuższej perspektywie.

Blokada banków

- Każde aktywo, jakie Rosja posiada w USA, będzie zamrożone - powiedział Biden.

 

- Sankcjonujemy rosyjskie banki, która mają ponad bilion dolarów aktywów. Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji. Odcięliśmy go od systemów finansowych US - objaśnił.

 

Jak zaznaczył, USA zablokuje również 4 kolejne duże rosyjskie banki. - To znaczy, że każde aktywo, jakie (Rosja red.) posiada w USA, będzie zamrożone. W to wchodzi bank VTB, drugi największy bank w tym kraju, mający 250 mld dolarów aktywów - mówił.

 

Dodał, że rozszerzona zostaje lista nazwisk członków rosyjskich elit, którzy zostaną obłożeni sankcjami. - To są ludzie, którzy osobiście zyskują na polityce Kremla, zatem też powinni ponosić tego koszty - zaznaczył.

Odcięcie Rosji od globalnej gospodarki 

- Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach, bycia częścią globalnej gospodarki - podkreślił prezydent USA.

 

Jak powiedział, działania te ograniczą możliwości Rosji. - Zmniejszymy ich możliwości finansowania i rozwijania własnej armii. Narzucimy poważne sankcje, i zmniejszymy ich możliwości do konkurowania w gospodarce wysokotechnologicznej XXI wieku. Już widzimy, jak upadł rubel. Waluta Rosji doszła do najniższego poziomu historycznie - mówił Biden.

 

- Od miesięcy tworzymy koalicję partnerów reprezentujących ponad połowę całej globalnej gospodarki - przypomniał prezydent USA.

Ograniczenie importu wysokotechnologicznego 

Prezydent USA przekazał na konferencji, że "najmocniejsze działania" przyjdą dopiero z czasem, kiedy zmniejszany będzie dostęp Rosji do finansowania technologii strategicznych dla jej gospodarki.

 

- Odetniemy około połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji. To uderzy bardzo mocno w zdolność modernizacji wojsk, bardzo mocno ograniczy to ich przemysł lotniczy - w tym programy kosmiczne. Uderzy to w ich zdolność budowy statków i uniemożliwi im konkurowanie gospodarcze - powiedział Biden.

 

Zdaniem prezydenta USA, "będzie to potężne uderzenie w długoterminowe ambicje strategiczne Putina". - Jesteśmy gotowi zrobić jeszcze więcej - zapowiedział.

Sankcje wobec Putina 

"Prezydent Rosji Władimir Putin zostanie osobiście obłożony sankcjami przez władze USA" - poinformował na Twitterze dziennikarz agencji Bloomberga, powołując się na senatora Partii Demokratycznej Sherroda Browna.

 

Brown, który przewodniczy senackiej komisji bankowości, rozmawiał w czwartek z sekretarz skarbu (finansów) USA Janet Yellen.

 

We wspólnym komunikacie wydanym w czwartek przez Niemcy przywódcy państw G7 potępili rosyjską inwazję na Ukrainę i zadeklarowali, że nałożą na Moskwę surowe i skoordynowane sankcje gospodarcze i finansowe. 

 

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli administracji USA, restrykcjami objęte mogą zostać największe rosyjskie banki państwowe, VTB i Sbierbank, do których należy ponad połowa wszystkich aktywów bankowych w Rosji. Sbierbank odpowiada też za wypłatę większości emerytur. Sankcje na VTB ogłosił już w czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Innym składnikiem środków mogą być kontrole eksportu kluczowych technologii, od których Rosja jest uzależniona.

 

ZOBACZ: Wschodnia flanka NATO. USA wyślą na Litwę i do Estonii samoloty bojowe F-35

 

Według telewizji NBC News, Biden otrzymał też od swoich doradców opcję przeprowadzenia cyberataków, by zakłócić rosyjskie operacje wojskowe.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!