Ukraina. Parlament wprowadza stan wyjątkowy. To skutek groźby wojny z Rosją

Świat
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Ukrainie, tamtejsze służby mundurowe zyskały prawo m.in. przeprowadzania kontroli lokali i rzeczy osobistych

Ukraiński parlament przegłosował w środę wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze całego kraju. Przewiduje on m.in. zakaz zgromadzeń i strajków, oraz możliwość ustalenia godziny policyjnej. - Sytuacja nie jest prosta, ale jest pod kontrolą - uznał Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Stan wyjątkowy przewiduje m.in. zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych. Zakłada też zakaz produkowania materiałów informacyjnych "mogących destabilizować sytuację w kraju".

Stan wyjątkowy na Ukrainie. Możliwe kontrole rzeczy osobistych

Przewidziano również np. ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania wyśle do Polski zaawansowany system obrony przeciwlotniczej

 

Ponadto - w razie konieczności - może być wprowadzone ograniczenie wolności przemieszczania się, jak i godziny policyjnej. Służby otrzymały prawo kontroli środków transportu, lokali i rzeczy osobistych. 

"Zdobycie Ukraina niemożliwe bez wewnętrznej destabilizacji"

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która rekomendowała parlamentowi podjęcie decyzji w sprawie stanu wyjątkowego, podkreślił, że ograniczenia będą różnić się w zależności od regionu. Szefowie władz obwodowych i Kijowa mają utworzyć sztaby operacyjne.

 

ZOBACZ: Sankcje na Rosję nałożyły USA, UE, W. Brytania, Kanada, Australia i Japonia

 

Daniłow ocenił, że bez wewnętrznej destabilizacji sytuacji "niemożliwe jest zdobycie kraju", a wprowadzenie stanu wyjątkowego jest uwarunkowane obecnymi zagrożeniami. Zapewnił przy tym, że sytuacja nie jest prosta, ale jest pod kontrolą.

wka/PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!