Rosja. W Moskwie pikiety przeciwko wojnie z Ukrainą. Są zatrzymani

Świat
Rosja. W Moskwie pikiety przeciwko wojnie z Ukrainą. Są zatrzymani
Wikipedia.Commons
Kreml, zdj. ilustracyjne

W Moskwie w środę policja zatrzymała ponad 10 aktywistów, z których część brała udział w jednoosobowych pikietach przeciwko wojnie z Ukrainą. Część zatrzymanych po prostu znajdowała się na miejscu protestu.

Na Placu Puszkina w centrum stolicy policja zatrzymała sześć osób: Aleksieja Bielenkina, Michaiła Lejpunskiego, Grigorija Szejanowa, Tatianę Kozłową, Olgę Zielikiną i Darię Maslennikową. Niektórzy z nich pikietowali, a niektórzy jedynie przebywali na placu.

 

Wcześniej w środę zatrzymani zostali: radny jednej z dzielnic Moskwy Siergiej Cukasow i muzyk Kiriłł Miedwiediew. Obaj przed administracją (kancelarią) prezydenta Władimira Putina również prowadzili jednoosobowe pikiety przeciwko wojnie z Ukrainą.

 

 

W innym miejscu Moskwy, na słynnej ulicy Arbat, trzy osoby przyszły z hasłami antywojennymi pod pomnik legendarnego barda Bułata Okudżawy. Również zostały zatrzymane.

 

 

Policja zatrzymywała w środę także uczestników akcji poparcia dla separatystów z Donbasu. Uczestnicy tej akcji odpalili race naprzeciwko ambasady Ukrainy w Moskwie.

 

 

Po uznaniu przez władze Rosji niepodległości separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie w granicach znacznie szerszych niż kontrolują separatyści, i zgodzie parlamentu Rosji na użycie wojska poza granicami kraju, na świecie znów rośnie obawa, iż Rosja użyje armii przeciwko Ukrainie. UE przyjęła w środę kolejne sankcje przeciwko Rosji.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie