Wirusolog: dawki przypominające szczepionki skuteczne przeciwko "ukrytemu omikronowi"

Polska
PAP/ EPA/Jose Mendez
Szczepienie przeciw koronawirusowi, zdj. ilustracyjne

Nie stwierdzono, żeby podwariant Omikrona BA.2 powodował inne objawy chorobowe. Wstępne ustalenia wskazują, że dawki przypominające szczepionek są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1 - oceniła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zdaniem Szuster-Ciesielskiej podwariant Omikrona BA.2 jest trudniejszy do wykrycia przez standardowe testy i "dlatego nazywany jest ukrytym Omikronem".

 

Nie jest to wariant ani bardziej zaraźliwy, ani bardziej zjadliwy. Jest jednym z co najmniej czterech znanych podwariantów Omikronu i ma o 25 mutacji więcej, niż jego podstawowa wersja BA.1. Wersja BA.2 cechuje się większą o 30 procent transmisyjnością - powiedziała wirusolog i dodała, że właśnie z tego powodu ten wariant zaczął wypierać pierwotnego Omikrona w takich krajach jak Dania, Filipiny czy Indie.

 

- Jednak na tym różnice się kończą. Nie stwierdzono, aby BA.2 powodował inne objawy chorobowe ani by zmieniał ich nasilenie. Wstępne ustalenia sugerują też, że szczepionki, a w szczególności dawki przypominające, są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1. - oceniła.

Podwarianty nie mają znaczenia 

Według Szuster - Ciesielskiej zakażenie jednym lub drugim podwariantem Omikrona "nie ma specjalnego znaczenia dla pacjenta lub lekarza". - Taka ewolucja wirusa jest interesująca jedynie dla wirusologów. Z tego powodu do podobnych informacji należy podchodzić ze spokojem - wyjaśniła.

 

ZOBACZ: Włochy. Doktor Antonella Spica zaszczepiła 25 tys. osób przeciwko COVID-19

 

Resort zdrowia przekazał, że w przypadku podwariantu Omikrona BA.2 we wtorek odnotowano 675 przypadków, zaś BA.3 – 275 przypadków; łącznie 950. Wariant omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA.

ap/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!