Zielińska: złożyłyśmy zawiadomienie w związku z niewpuszczeniem nas do biura poselskiego

Polska
Urszula Sara Zielińska/Facebook
Zielińska wraz posłanką Jachirą po raz trzeci złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego

Złożyłyśmy wraz z posłanką Klaudią Jachirą zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego w związku z odmową wpuszczenia nas przez policję do biura poselskiego w Białowieży - powiedziała posłanka Urszula Zielińska (KO).

Przewodnicząca Zielonych i posłanka KO Urszula Zielińska poinformowała, że w czwartek do założonego przez nią wraz z posłanką Klaudią Jachirą biura poselskiego w Białowieży wpuszczona została "po dłuższych dyskusjach" pracowniczka biura, natomiast posłanki nie.

 

Dodała, że policjanci powiedzieli jej i posłance Jachirze, że nie widzą przeciwskazań, żeby obie wjechały do biura poselskiego.

 

- W międzyczasie przyjechał naczelnik wydziału prewencji nadkom. Tomasz Waszczuk z komendy policji w Hajnówce i powiedział, że on ma instrukcje, żeby nas nie wpuszczać. Spytałam o podstawę prawną, na co on powiedział, że taki ma dziś przekaz. Powoływał się na decyzję komendanta Straży Granicznej z Białowieży - powiedziała Zielińska.

 

 

- Powiedziałam, że my w Białowieży wykonujemy działalność poselską i to nie wymaga żadnego pozwolenia komendanta. On to zignorował - dodała.

 

ZOBACZ: Prokurator Ewa Wrzosek w PE: w świetle polskiego prawa wykorzystanie Pegasusa jest nielegalne

 

Zwróciła uwagę, że nie dostała żadnej decyzji od komendanta Straży Granicznej w Białowieży.

 

Inaczej relacjonuje całą sprawę rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa. Według niego takie pozwolenie na wjazd jest niezbędne.

Nie posiadały zgody na wjazd

- Na punkcie blokadowym byli nasi funkcjonariusze. Była też tam funkcjonariuszka Straży Granicznej, która potwierdziła, że panie nie posiadają zgody na wjazd do tej strefy. W związku z tym nie zostały wpuszczone – powiedział Ppodinspektor Krupa.

 

- To kuriozalna sytuacja i bezczelne łamanie prawa - powiedziała Zielińska. W dodatku ktoś powołuje się na decyzje, które nawet nie są w żaden sposób udokumentowane.

 

 

Poinformowała ponadto, że w komendzie w Hajnówce wraz posłanką Jachirą po raz trzeci złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, polegającego na przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

 

ZOBACZ: Śmierć 37-letniej Agnieszki z Częstochowy. Prokuratura przejęła śledztwo. Przeprowadzono ekshumację

 

Posłanki KO Urszula Zielińska i Klaudia Jachira postanowiły otworzyć biuro poselskie w Białowieży 22 listopada 2021 roku. Choć stan wyjątkowy w pasie przygranicznym został zniesiony, posłanki od początku mają problem, by dostać się do swojego biura poselskiego.

 

Od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu rozporządzeniem ministra SWiA, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, oprócz mieszkańców czy miejscowych przedsiębiorców.

aml/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!