Porozumienie ws. Turowa. Anna Moskwa: Czesi otrzymali już potwierdzenie przesłania przelewu

Polska
Polsat News
Anna Moskwa

- W momencie podpisania umowy, przesłaliśmy przelew i Czesi otrzymali już potwierdzenie przesłania przelewu. Jednocześnie zadeklarowali, że mają już gotowe dokumenty, które są niezbędne do wycofania sporu (...). Przelew i to wycofanie (skargi) zażegnuje spór i czyni go nieistniejącym - mówiła Anna Moskwa w programie "Gość Wydarzeń", komentując polsko-czeskie porozumienie ws. Turowa.

W programie "Gość Wydarzeń" Anna Moskwa komentowała podpisane w środę porozumienie ws. kopalni w Turowie. Minister klimatu i środowiska kierowała negocjacjami z polskiej strony. W ramach porozumienia Polska ma zapłacić Czechom 45 mln euro rekompensaty. W zamian Czechy mają wycofać skargę do TSUE.

 

- W momencie podpisania umowy, przesłaliśmy przelew i Czesi otrzymali już potwierdzenie przesłania przelewu. Jednocześnie zadeklarowali, że mają już gotowe dokumenty, które są niezbędne do wycofania sporu i są gotowi natychmiast te dokumenty przekazać. Nie wiem czy przekazali je już, czy przekażą je jutro rano, natomiast ten przelew i to wycofanie (skargi) zażegnuje spór i czyni go nieistniejącym - mówiła Moskwa.

Twarde negocjacje z Czechami

Bogdan Rymanowski pytał minister o wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że negocjacje z Czechami były "ostrymi rozmowami". - Inna ostrość była kiedy rozmawialiśmy z rządem premiera Babisza, a inaczej się rozmawiało z rządem premiera Fiali. Różnica jest taka, że rząd premiera Fiali zdecydowanie chciał doprowadzić do porozumienia i chciał zakończyć ten spór - oceniła Moskwa. 

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Piotr Müller do Rafała Trzaskowskiego: było inne wyjście, niż wstrzymanie wydobycia

 

Zdradziła też, że polsko-czeska umowa ma 17 stron i oprócz sprawy rekompensaty finansowej dla Czech zakłada również szczegółowe uzgodnienia, takie jak standardy dotyczące monitorowania powietrza, hałasu i wody.

 

Dziennikarz pytał także o jakość polskich negocjacji. - Gdybyśmy spełnili wszystkie warunki Czechów, to pewnie ta umowa byłaby dużo szybciej podpisana. Dbając o interes Polski, o interes regionu, bardzo szczegółowo uzgadnialiśmy każde zdanie i każde słowo, które w tej umowie się znajduje, mając świadomość, że zostajemy z tą umową na lata - odparła Moskwa.

Polska będzie musiała zapłacić unijne kary?

- To co jest ogromnym sukcesem, to przywrócenie normalności w relacjach polsko-czeskich. Zarówno w rejonie transgranicznym, jak i pomiędzy dwoma państwami. (...) To jest moment na zjednoczenie Polski i Czech i mówienie jednym głosem, a nie czas na zajmowanie się sporami sztucznie wygenerowanymi, a takim sporem na pewno jest Turów - uważa Anna Moskwa.

 

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody, skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

 

ZOBACZ: Umowa ws. Turowa. Opozycja do rządu: bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stworzyliście

 

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Do tej pory kary urosły do kwoty blisko 70 mln euro.

 

- Na pewno nie zapłacimy już tych kar, które byłyby nam naliczane od dnia wycofania sporu (przez Czechy). Jeżeli chodzi o te kary wstecz, będziemy wnioskować do komisji (Komisji Europejskiej), do trybunału (TSUE), o wycofanie tych kar. Skoro spór jest wycofany, można też uznać, że nie ma tematu, kary są niebyłe - mówiła minister klimatu i środowiska. 

 

Wcześniejsze programy "Gość Wydarzeń" możesz obejrzeć tutaj

jk/Polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!