Synoptyk IMGW: w czwartek opady śniegu, na północy burze śnieżne

Polska
Pixabay

W czwartek będzie pochmurno z opadami śniegu. Na wschodzie może spaść nawet do 8 centymetrów białego puchu. Na północy kraju prognozowane są burze śnieżne - powiedziała dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Początkowo na południowym wschodzie zachmurzenie będzie duże i umiarkowane, nad resztą obszaru możliwe są lokalne rozpogodzenia. Jednak w miarę upływu dnia w całym kraju zrobi się pochmurno i zacznie sypać śnieg.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski o prognozach pandemii. "Dopiero zaczynamy piątą falę"

 

- Pogoda będzie dynamiczna, szczególnie na obszarze Polski wschodniej może spaść sporo śniegu. Miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 do 8 centymetrów, w Tatrach około 10 centymetrów - powiedziała synoptyk.

 

 

Na wybrzeżu utrzyma się silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h, na pozostałym obszarze kraju do 60 km/h. - W związku z silnym wiatrem i opadami śniegu będą występować zawieje i zamiecie śnieżne. Na północy kraju mogą wystąpić burze śnieżne - dodała.

 

W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia od 1 st. C do 3 st. C. W rejonach podgórskich termometry pokażą -2 st. C.

Porywy wiatru na Bałtyku wyniosły ponad 100 km/h

IMGW przekazało na Twitterze, że w ciągu nocy ze środy na czwartek, najmocniej wiało na Bałtyku - dane z platformy PetroBaltic Beta wskazują na porywy dochodzące do 28 m/s, czyli ok. 101 km/h. Wzdłuż Wybrzeża najsilniej wiało w Łebie: 23 m/s, czyli prawie 83 km/h.

 

 

- Wśród stacji wodowskazowych morskich, największe do tej pory wzrosty poziomu morza nastąpiły we Władysławowie. Stan wody wzrósł do strefy wody wysokiej i zabrakło 5 cm do przekroczenia stanu ostrzegawczego - poinformował Instytut. Dodał, że w najbliższym czasie możliwe są kolejne wahania i wzrosty.

 

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP.

kmd/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!